Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera - narodziny zła | odc. 5 - Nibelungi

Od Caligariego do Hitlera - narodziny zła | odc. 5 - Nibelungi

reklama
📅 Data: poniedziałek, 08 maja 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA:
Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła

O cyklu:

Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy z Republiki Weimarskiej – kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.

W ramach przeglądu prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.

Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki Od Caligariego do Hitlera, jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców, jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

8 MAJA, godz. 19.00
NIBELUNGI (1924)
reżyseria: Fritz Lang
czas trwania: 4 godz. 42 min

Dwuczęściowa opowieść o losach starogermańskich mitycznych bohaterów. Młody książę (Paul Richter) pokonawszy smoka, kąpie się w jego krwi, co uodparnia go na wszelkie rany. Po zdobyciu skarbu udaje się na dwór władcy Burgundii. Ma poślubić księżniczkę (Margarete Schön), ale dopiero wtedy, kiedy pomoże władcy zdobyć rękę królowej Islandii (Hanna Ralph). Po początkowym sukcesie następuje tragiczny obrót rzeczy… Jedno z najbardziej monumentalnych dzieł przedwojennego kina. Dwuczęściowa ekranizacja XIII-wiecznego starogermańskiego eposu (tego samego, który zainspirował Wagnera do stworzenia opery).

WSTĘP WOLNY

Prowadzenie:

Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę