Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy: Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog

Wernisaż wystawy: Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog
📅 Data: sobota, 22 lutego 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Tamka 43 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę.
Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog

wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina
Pałac Gnińskich (Zamek Ostrogskich)
22 lutego – 4 maja 2014 roku

wernisaż: 22 lutego, godzina 12.00,siedziba NIFC, Tamka 43, Warszawa
wstęp wolny

Rodziny Kolbergów i Chopinów łączyły liczne więzi przyjaźni, sąsiedztwa, wspólnota losów i zainteresowań. Chopin był jednym z pierwszych, życzliwych, ale i krytycznych odbiorców prac Oskara Kolberga, co zaświadcza zawarty w tytule wystawy cytat z listu do rodziny w Warszawie z 1847 roku. Organizatorzy wystawy chcą przybliżyć współczesnemu odbiorcy życie oraz dorobek muzyczny i naukowy (etnomuzykologiczny i etnograficzny) Oskara Kolberga, uwzględniając tę wspólnotę oraz mało znany fakt, że Oskar Kolberg był wielbicielem i wytrawnym znawcą muzyki Chopina oraz niedoszłym biografem kompozytora. Z tego powodu wystawa składać się będzie z dwóch modułów: syntetycznej wystawy planszowej wprowadzającej gościa w tematykę kolbergowską oraz z dodatkowej narracji, która będzie oplatać stała ekspozycję Muzeum Fryderyka Chopina. Pierwszy moduł będzie mógł następnie być wypożyczany i dalej funkcjonować w formie wystawy objazdowej, drugi zaś jest ściślej związany z miejscem i z osobą Fryderyka Chopina. Z rozproszonych, pisanych piękną, zwięzłą i precyzyjną polszczyzną notatek Kolberga o Chopinie organizatorzy wystaw ułożą przewodnik, który przez pół roku będzie towarzyszył wszystkim gościom Muzeum. Dzięki wystawie czasowej będą oni mogli zarówno spojrzeć na Chopina oczami Kolberga, jak i z perspektywy chopinowskiej i chopinologicznej dostrzec mniej znaną stronę mozolnej pracy ojca polskiej etnografii. Wystawa dostępna będzie także online.


Podczas wernisażu wystawy odbędzie się prezentacja aplikacji mobilnej:

Oskar Kolberg – przewodnik
aplikacja GPS na smartfony (system Android)
premiera: 22 lutego 2014 roku

Z okazji obchodów roku 2014 jako Roku Oskara Kolberga przygotowywana jest aplikacja będąca multimedialnym przewodnikiem po miejscach i regionach związanych z życiem i dziełem Oskara Kolberga. Aplikacja nie tylko będzie opowieścią o biografii Kolberga, umożliwiając prześledzenie tras jego licznych wędrówek, wykraczających poza granice współczesnej Rzeczypospolitej, lecz także zawierać będzie ciekawie i atrakcyjnie podaną wiedzę o kulturze opisywanych przez wybitnego etnografa regionów – poprzez przedstawienie charakterystycznych dla nich zwyczajów, prezentację ikonografii i muzyki.
Aplikacja (w językach polskim oraz angielskim) będzie dostępna od 22 lutego bezpłatnie w wersji na platformę Android, w ciągu kolejnych miesięcy zaś przygotowana zostanie ponadto w wariantach na platformę IOS (iPhone) oraz Windows Phone.
Przewodnik powstaje dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Oskara Kolberga.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧