Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawska premiera filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”

Warszawska premiera filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”

reklama
📅 Data: czwartek, 18 maja 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 5/7 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


M A J N A F O K S A L
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundacja Solidarności Dziennikarskiej Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina zapraszają na warszawską premierę filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”.

Wieczór zorganizowano w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi z okazji 130. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pianisty
oraz przygotowań do jubileuszowego V Rubinstein Piano Festival (Łódź, 16-21 X 2017)

18 maja 2017, czwartek, godz. 18.00
Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie

W programie:
- projekcja filmu dokumentalnego „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”, scenariusz i reż. Wojciech Grochowalski, prod. Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2016), produkcję filmu dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czas trwania – 30 minut
- film krótkometrażowy (8 minut) „Rubinstein Piano Festival” o Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Łodzi, edycjach: I- 2008, II-2011, III-2013, IV-2015
- wspomnienia zaproszonych gości o Arturze Rubinsteinie
- wystawa fotograficzna: „Artur Rubinstein ze słynnymi postaciami XX wieku”
- prezentacja książek, płyt CD i DVD, wydawnictw o Arturze Rubinsteinie
- kawa, herbata, dyskusje.

Artur Rubinstein (1887-1982) – wybitny artysta, pianista, chopinista – był wielkim polskim patriotą. Wielokrotnie bronił honoru i godności Polski, wspierał Polskę i Polaków duchowo i materialne, pomagał polskim artystom, po II wojnie światowej przekazywał pieniądze na odbudowę Warszawy, Zamku Królewskiego, podarował Polsce ogromnej wartości pamiątki (nuty, listy, paszport) po Fryderyku Chopinie; mówił o nim: mój rodak.
Jednym z wielkich gestów w obronie honoru Polski była patriotyczna manifestacja i odegranie hymnu Polski podczas Konferencji Pokojowej założycielskiej ONZ. Otóż dawał 13 maja 1945 r. recital dla delegatów, uczestników oraz gości konferencji i w Sali, gdzie odbywały się obrady i gdzie grał (War Memorial Opera House w San Francisco), nie znalazł wśród szpaleru flag państw z całego świata flagi Polski. Uwagę na brak naszej flagi zwróciła mu obecna na próbie żona – Nela Rubinstein. Jak wiadomo, Stalin nie zgodził się na udział w konferencji (IV-VI 1945 roku) przedstawicieli rządu polskiego z Londynu, na co milcząco przystali Roosevelt i Churchill. Polska nie była reprezentowana na Konferencji Pokojowej! Bardzo to dotknęło i oburzyło słynnego już wówczas Rubinsteina. Oto co powiedział ze sceny tuż przed rozpoczęciem recitalu: – Tutaj, w tej sali, gdzie chce się urządzić przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście, która straciła swój kraj! Ja tego nie mogę tolerować, ja wam zagram Hymn Polski, proszę wstać! Wszyscy wstali, sala zgotowała pianiście wielkie owacje. Po koncercie organizatorzy tłumaczyli mu, że nie zaprosili delegacji polskiego rządu, bo nie wiedzieli którego: z Londynu czy z Lublina... Po tej pięknej polskiej manifestacji artysta nie mógł niestety przyjechać do kraju aż do 1958 r. Otrzymał honorowe obywatelstwa największych miast świata (ale żadnego z polskich!), doktoraty honoris causa największych uczelni, był jednym z sześciu Polaków odznaczonych amerykańskim prezydenckim Medalem Wolności.
Film zawiera fotografie i zdjęcia filmowe współczesne, zdjęcia archiwalne z Arturem Rubinsteinem i jego wypowiedzi, muzykę w wykonaniu pianisty; mówią o nim m.in. Roman Jasiński, Jan Bistritzky, prof. Zbigniew Brzeziński; komentarz czyta Wojciech Gąssowski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie wystawa inne
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę