Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KINOMUZUEM: Noc myśliwego (reż. Charles Laughton) i Kryształowy Świat (reż. Pia Borg)

KINOMUZUEM: Noc myśliwego (reż. Charles Laughton) i Kryształowy Świat (reż. Pia Borg)
📅 Data: środa, 12 marca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzecią odsłonę festiwalu Kinomuzeum, przeglądu kina niezależnego i artystycznego, prezentującego najciekawsze zjawiska sztuki filmowej.

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona


Kinomuzeum zaprasza na podwójny pokaz filmowy wokół kultowego obrazu z gatunku amerykańskiego kina noir - Nocy Myśliwego.

Pia Borg jest australijską artystką wizualną, u której często powraca motyw spowolnionego czasu symbolizowany przez monotonną pracę zegarów i starych mechanizmów. Jej ostatni film Kryształowy świat jest zainspirowany opowiadaniem J.G. Ballarda i stanowi niepokojący obraz bliżej nieokreślonej przyszłości. Punktem wyjścia dla pracy Pii Borg był zrealizowany w 1955 roku film Noc myśliwego Charlesa Laughtona.

Artystka wykorzystuje całe sceny z wspomnianej produkcji, które następnie przeplata sugestywnymi obrazami skrystalizowanego świata. Spowolnione animacje oraz zatarcie granic między materią organiczną a nieorganiczną potęgują wrażenie niesamowitości. Przyszłość dla Borg jest królestwem kryształów, które rozprzestrzeniają się i niczym wirus infekują całą rzeczywistość. Na ekranie widzimy drzewa, zwierzęta oraz ludzi przemienionych w lśniącą, nieruchomą materię. Artystka z wielką wnikliwością bada „strukturę kryształu” wydobywając jego nieludzkie piękno i martwotę.

Film Noc myśliwego, który stanowi główne źródło inspiracji dla pracy Borg, jest uważany za przykład niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i z czasem doczekał się dużego uznania w środowiskach akademickich, gdzie wielokrotnie zwracano uwagę na takie elementy jak nienaturalnie wydłużone cienie, stylizowane dialogi, zaburzone linie perspektywiczne czy surrealistyczne scenografie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧