Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Abner Preis "Duch Drzew"

Abner Preis "Duch Drzew"

reklama
📅 Data: poniedziałek, 29 maja 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Performans „Duch Drzew"

Autor projektu i choreografii
Abner Preis

Wykonawcy
Marta Grzywacz
Paweł Janas
Elżbieta Rojek
Marek Żurawski

Kuratorka
Anna Czaban

Koordynacja
Marta Beszterda

Termin
29/05/2017, 20:00

Miejsce
Laboratorium
sala im. Wojciecha Krukowskiego
Jazdów 2, Warszawa

Punktem wyjścia trzymiesięcznej rezydencji Abnera Preisa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski była postać Stańczyka z obrazu Jana Matejki. Stańczyka zwiastującego nieuchronny schyłek - czasu obfitości, a może też i czasu błaznowania. Spotkanie z historią, opowiadaną przez muzealnych kustoszy, dzieła plastyczne, literaturę piękną, teatr, operę, w końcu rzemiosło i ludowe opowieści, natychmiastowo uwolniło sieć znaczeń i intuicji, za którymi swobodnie podążał Preis podczas swojej artystycznej kwerendy. Ogromną siłę przyciągania stanowiła podczas tej podróży natura, w szczególności Puszcza Białowieska, w ostatnim czasie wielokrotnie poddawana opresjom, podważającym jej istnienie.

„Duch Drzew" ["Ghost Trees"] to przygotowana przez artystę choreografia rozpisana na czarną przestrzeń sali teatralnej, ruch, światło, obraz wideo oraz pięć performowanych improwizacji w wykonaniu zaproszonych artystów. Będzie to swobodna interpretacja tematu (obecności) Duchów wyrażona w różnorodnych mediach i indywidualnych stylistykach twórców. „Duch Drzew" ["Ghost Trees"] nie stanowi skończonego podsumowania pobytu rezydencyjnego Abnera Preisa, jest raczej kolejnym etapem artystycznego researchu, do którego zaprasza on publiczność.

Abner Preis
(ur. w 1975 r) mieszka i pracuje w Amsterdamie od 2005 r. Uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych w Dutch Art Institute w Holandii w 2014 r. Jako artysta tworzy interaktywne publiczne performanse oraz prace w technice mediów mieszanych, w których kluczową rolę odgrywa tradycyjna sztuka opowiadania. Jego historie koncentrują się głównie na popkulturze i nieustannie zmieniających się w społeczeństwie zasadach i moralności.
Preis pracuje zarówno indywidualnie, jak i we współpracy z kolektywami The Dogs of Shame oraz The Dogs of Sky (Psy Wstydu i Psy Nieba). Jego prace i performanse były prezentowane w wielu instytucjach, w tym: Showroom Mama, Art Amsterdam, IFFR (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie), Dordrechts Museum, Philadelphia Museum of Art czy Leto Gallery. Artysta brał również udział w kilku rezydencjach artystycznych w Rotterdamie, Wiedniu i Berlinie.

Rezydencja jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu Mondriaan Fund oraz miasta stołecznego Warszawy.
Więcej o programie rezydencji: link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę