Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

NOC MUZEÓW - Premiera multimedialnego pokazu "Muzeum Utracone"

NOC MUZEÓW - Premiera multimedialnego pokazu "Muzeum Utracone"
📅 Data: sobota, 18 maja 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 22:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Krakowskie Przedmieście przed Pałacem Prezydenckim (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


"Muzeum Utracone" ma na celu prezentację dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej. Podczas okupacji setki tysięcy bezcennych dzieł sztuki zostało zniszczonych lub wywiezionych z terenu Polski.

Czwarta edycja "Muzeum Utraconego" przybliża wojenną historię 11 kolekcji. Obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego zostaną zaprezentowane w miejscach, z których zostały zrabowane, bądź gdzie zostały zniszczone. W tym roku wśród prezentowanych eksponatów znajdzie się m.in. portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1905 r. pochodzący z kolekcji Tadeusza (Boya) i Zofii Żeleńskich. Zbiory małżeństwa składające się przede wszystkim z prac Witkiewicza, Wyspiańskiego i Wojtkiewicza najprawdopodobniej w całości uległy spaleniu we wrześniu 1939 r.

"Muzeum Utracone" to nie tylko pokaz zaginionych dzieł. To także prrezentacja eksponatów liczących setki lat w nowoczesnej formie. W tę jedyną noc w roku, podczas świetlnego spektaklu odbywającego się w ulicznej scenerii, można ponownie obejrzeć prace, których nie ma już w polskich zbiorach oraz poznać ich burzliwe historie.

Warszawiacy spektakl będą mogli podziwiać 18 maja na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. W tym roku w projekt zaangażował się, obok Pałacu w Wilanowie i Muzeum Narodowego, Stadion Narodowy.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się ok. godz. 22:00 i potrwają do 2:00 w nocy.

- Multimedialny pokaz prezentowany szerokiej publiczności podczas Nocy Muzeów pozwala zwiedzającym zapoznać się z tematem strat wojennych. Podczas oczekiwania na wejście do tradycyjnego muzeum zwiedzający będą mogli obejrzeć wirtualną wystawę prezentującą rzemiosło, rzeźbę i obrazy, których nie ma w polskich zbiorach, ale na odzyskanie których nadal istnieje szansa, lub te, które staraniem kolejnych rządów Rzeczypospolitej odzyskano w ostatnich latac - tłumaczy Anna Zimecka, Wiceprezes Fundacji Ad Artis, jednego z organizatorów pokazu.

Główny, warszawski pokaz "Muzeum Utraconego" przed Pałacem Prezydenckim, to multimedialne show wykorzystujące nowoczesne technologie. Centralnym punktem jest film wyświetlany na ekranach ustawionych po obu stronach pomnika Księcia Józefa Poniatowskiego. Projekcji towarzyszą pokazy wizualizacji wyświetlanych bezpośrednio na murach Pałacu Prezydenckiego. Przy tworzeniu filmu i grafik stosowane są zabiegi techniczne obejmujące korekcję barwną, łączenie i nakładanie na siebie różnych ujęć tak, aby osiągnąć interesujący i oryginalny efekt. Oprawę muzyczną przygotuje wrocławski duet Skalpel. Sposób realizacji „Muzeum Utraconego" w 2013 roku będzie nawiązywać do współczesnej "sztuki ulicy" - graffiti i street artu. Dzieła zostaną zaprezentowane w kontekście sfilmowanej architektury i przestrzeni, w której znajdowały się w momencie utracenia. Zamiarem twórców jest osiągnięcie inspirującego połączenia sztuki klasycznej z nowoczesnymi formami i środkami przekazu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama