Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rozmowy o warszawskiej kolei z Jarosławem Zielińskim - Dworce i stacje dróg żelaznych

Rozmowy o warszawskiej kolei z Jarosławem Zielińskim - Dworce i stacje dróg żelaznych
📅 Data: czwartek, 20 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czwartkowe rozmowy o warszawskiej kolei, czyli varsaviana w najlepszy wydaniu, nie inaczej jak ze specjalistą - Jarosławem Zielińskim.

WSTĘP WOLNY
Miejsce: Pokój na lato, Towarowa 25

1. Dworzec Wiedeński Osobowy (1845-1915)
06.07, 18:00, czwartek
Dzieje najstarszego warszawskiego dworca i pierwszej w Królestwie Polskim linii kolejowej. Nowe ustalenia i nieznane fotografie. Pierwszy raz pierwszy zostanie zademonstrowane warsztatowe zaplecze dworca w całej jego złożoności: budynki administracyjne, parowozownie i wagonownie, wieże wodne, magazyny, komora celna, domy mieszkalne itp. Do naszych czasów z ponad setki obiektów nie przetrwał ani jeden! Dowiemy się, co to są obrotnice, przesuwnice, styl „Rohbau” dźwigary „Polonceau” itp.

2. Stacja Towarowa Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (1875-1915)
13.07, 18:00, czwartek
Nowe ustalenia odnośnie stacji przy ul. Towarowej, której zaplecze rozciągało się aż poza obecny dworzec Warszawa-Zachodnia. W tym kompleksie splatały się „normalne” tory linii wiedeńskiej z szerokimi torami Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej i Drogi Żelaznej Warszawsko-Kaliskiej. Po raz pierwszy zostaną ukazane wzajemne relacje między tymi liniami i ich zabudową stacyjną, jak również fenomen rozproszenia zaplecza Dworca Kaliskiego. Zobaczymy ostatnie ocalałe budynki o zupełnie dziś niezrozumiałym przeznaczeniu, dogorywające w gąszczu zarośli. Miejsce, w którym odbędzie się wykład także ma swą kolejową historię związaną ze Stacją Towarową.

3. Dworce i stacje dróg żelaznych – Nadwiślańskiej, Petersburskiej i Terespolskiej (1860-1915)
20.07, 18:00, czwartek
Opowieść o zapomnianej infrastrukturze stacji kolei szerokotorowych, która tworzyła rozległe kompleksy ciągnące się daleko poza teren właściwych stacji osobowych. Do dziś przetrwało tylko kilka, najzupełniej drugorzędnych obiektów, nie ma natomiast śladu po samych budynkach recepcyjnych, warsztatach, parowozowniach czy wieżach wodnych.

4. Stacje kolejek wąskotorowych (1892-1915)
27.07, 18:00, czwartek
Historia najbardziej dziś egzotycznej części dawnej warszawskiej infrastruktury kolejowej, z której do dziś ocalały tylko pojedyncze budynki stacyjne, wszystkie z dala od granic miasta sprzed 1916 r. Drewniane wieże ciśnień, pawilony stacyjne jak altany parkowe, miniaturowe parowozownie i warsztaty wielkości domu jednorodzinnego funkcjonowały niegdyś w miejscach dziś najbardziej zaskakujących, jak np. rondo Wiatraczna.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę