Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny

Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny
📅 Data: czwartek, 03 sierpnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Okręg Warszawski ZPAP, Mazowiecka 11a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
oraz Daugavpils Mark Rothko Art Centre
zapraszają na wystawę Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny.

Galeria DAP
03-31.08.2017
wernisaż 03.08., godz. 18.00

Solomon Gershov to malarz – legenda, jeden z najbardziej interesujących mistrzów rosyjskiej awangardy. Urodzony w Dyneburgu na Łotwie. Swoje umiejętności kształcił w pracowaniach Alfreda Eberlinga oraz Yuri Pena, artystów - malarzy początku XX wieku.

Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1926 roku. Malował głównie pejzaże, martwą naturę, portrety muzyków, artystów, kompozytorów, tancerzy baletu i naukowców. Niektórych z nich znał osobiście, tj. Szostakowicza czy Chagalla. Innych (Beethovena, Mozarta, Rembrandta) „znał” w swojej wyobraźni. Nie ulegał wpływom otoczenia artystycznej bohemy, choć pracował wspólnie z Malewiczem, nie dał się przekonać do idei suprematyzmu. Podziwiał prace Marca Chagalla i zachował na zawsze jego radę: „Nie patrz na innych, pracuj po swojemu.” Rozumiał, że najważniejsza w sztuce jest wyobraźnia i wewnętrzne przeżycia, a nie szukanie formalnych rozwiązań.

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. „Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny” odnosi się do jego krajobrazu „rozbitej duszy” czy „płaczu duszy” jak nazał jedną z swoich późniejszych prac. W swojej opinii artysta powinien „wznosić się do nieba i wypłakiwać światu swoją niedoskonałość i odmienność”. Będąc pogodną i dowcipną osobobą S. Gershov został jednocześnie obdarowany „poczuciem tragedii” charakterystycznym dla wielkich artystów różnych epok, stylów i trendów, manifestującym się nie tylko w poszczególnych motywach prac, ale również we właściwym sobie języku malarskim.

Mimo przeciwności losu, aresztowaniom, zsyłce do obozów pracy, gdzie spędził ponad 15 lat swojego życia był konsekwentny i nieustępliwy. W jego przypadku „upadek życia” znaczy zadowolenie z absolutnego minimum potrzebnego do egzystencji, artysta nie był zainteresowany statusem społecznym, ani stanem materialnym. Liczyła się dla niego jedynie możliwość tworzenia. Był indywidualistą w każdym calu, a swoją pracę artystyczną traktował bardzo poważnie, jako powinność i swój obowiązek.

Najczęściej jego inspiracją była muzyka. Jednymi z najbardziej interesujących prac S. Gershova jest cykl poświęcony Szostakiewiczowi i jego VII symfonii.

Na wystawie zostaną zaprezentowane jego słynne portrety: Beethovena, Mozarta, Chagalla, oraz innych przedstawicieli kultury i sztuki, oraz tańca. Krajobrazy bliskie sercu artysty, tj. Witebsk czy Leningrad. Prace w kontekście historycznym, tj. „Parada faszystów w Moskwie” czy „Niemcy w przeddzień faszyzmu”.

Jego prace były wystawiane w Moskwie, Witebsku, Leningradzie, Tbilisi, Stanach Zjednoczonych, Londynie, Zurychu, Jeruzalem. Obrazy znajdują się w kolekcjach w Rosji i na całym świecie.

Kurator wystawy: Farida Zaletilo
Tłumaczenie i opracowanie tekstu: Marta Zielińska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧