Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polskie sierpnie. Radio powstańcze "Błyskawica"

Polskie sierpnie. Radio powstańcze "Błyskawica"

reklama
📅 Data: środa, 02 sierpnia 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Przystanek Historia, Marszałkowska 21/25 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W ramach cyklu "Polskie sierpnie" zapraszamy na pokaz filmu "Radio powstańcze "Błyskawica" w reż Andrzeja Trzosa Rastawieckiego. Spotkanie poprowadzi dr Jędrzej Lipski.

Profesor Tomasz Strzembosz opowiada o specyfice walki powstańczej, o konstrukcji samego nadajnika stacji, która w czasie powstańczych walk nieustannie była przenoszona do różnych gmachów w Śródmieściu. Film stara się pokazać, czym była "Błyskawica" dla żołnierzy AK i mieszkańców Warszawy i opowiada o tym, o czym donosiła rozgłośnia, a więc o ogólnej sytuacji w mieście w czasie powstania, kłopotach z bronią, żywnością i wodą, o powstańczej poczcie, wybuchu czołgu na Starym Mieście, pracy organizowanych ad hoc szpitali, kilkunastoletnich łączniczkach i przewodnikach po kanałach, o rozstrzelaniu przez Niemców całego oddziału, który skapitulował.

Cykl "Polskie sierpnie' to pokazy filmów poświęconych wydarzeniom historycznym, których rocznice obchodzimy w sierpniu. W historii Polski to wyjątkowy miesiąc: zaczyna się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kończy rocznicą narodzin Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych. W połowie miesiąca wypada rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, czyli Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą.

Każdy dzień sierpnia kryje w sobie historię, której konsekwencją stawała się wolność Polski i Polaków. Sierpnie pełne bólu, łez i krwi, sierpnie pełne nadziei, szczęścia i wiary w nastanie lepszych dni – polskie sierpnie, którym zawdzięczamy naszą tożsamość.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę