Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa na dawnych wedutach – prelekcja w Czytelni Naukowej

Warszawa na dawnych wedutach – prelekcja w Czytelni Naukowej
📅 Data: czwartek, 27 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Rembertów, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, ul. Św. Wincentego 85 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Weduta to obraz, przedstawiający ogólny widok miasta lub jego fragment. Jako samodzielny gatunek weduta wyodrębniła się w XVII wieku w Holandii, a jej szczególnie bujny rozwój obserwujemy w wieku XVIII w Wenecji. Młodzi Europejczycy, przybywający tam w ramach obowiązkowej podróży edukacyjnej, nabywali obrazy przedstawiające widok miasta. Najsłynniejszym wedutystą weneckim był Giovanni Antonio Canal, zwany „Canaletto”. W latach 1750-1850 weduta rozpowszechniła się w całej Europie. Do późniejszego malarstwa terminu tego nie stosuje się.

Najsłynniejsi polscy wedutyści, znani z pięknych pejzaży miejskich Warszawy, to: Bernardo Bellotto zwany „Canaletto” (Canaletto młodszy), Aleksander Konstanty Gryglewski, Wincenty Kasprzycki, Zygmunt Vogel i Marcin Zaleski. Bogato ilustrowaną opowieść na ten temat przygotowali Monika Demczyńska i Paweł Łoś, historycy ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Wykład jest częścią projektu „Warszawa też jest seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Rembertów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę