Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sąsiedzi TR - pokaz filmu ZDARZENIE PERFORMANCE SPOTKANIE MEETING

Sąsiedzi TR - pokaz filmu ZDARZENIE PERFORMANCE SPOTKANIE MEETING
📅 Data: niedziela, 30 marca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, TR Warszawa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Sąsiedzi TR
Jan Świdziński / Joseph Kosuth: Zdarzenie / Spotkanie
30 marca 2014, godz. 19:30, sala warsztatowa TR
kurator cyklu: Barbara Piwowarska

Pierwszy odcinek cyklu Sąsiedzi TR poświęcamy Janowi Świdzińskiemu (1923–2014), pionierowi sztuki performance, twórcy sztuki kontekstualnej – naszemu wieloletniemu sąsiadowi z ulicy Waryńskiego. W trakcie wieczoru zaprezentujemy niezwykłe zdarzenie: powtórzenie legendarnego spotkania Świdzińskiego z papieżem sztuki konceptualnej, amerykańskim artystą Josephem Kosuthem – w filmie Piotra Weycherta ZDARZENIE PERFORMANCE SPOTKANIE MEETING z 2009 roku. Artyści-filozofowie zetknęli się ze sobą jako polemiści w latach 70., a tezy sztuki kontekstualnej Świdzińskiego przypominały późniejsze koncepcje rozwoju sztuki po konceptualizmie Kosutha i jego anthropologized art. Sztuka kontekstualna zrodziła się z działań grupowych (lokalnych i globalnych) i początkowo była dla Świdzińskiego „decentralistycznym” narzędziem walki z centralistycznym art worldem – szczególnie sztuką amerykańską, w tym także analitycznym konceptualizmem Kosutha. Sztuka była dla niego praktyką społeczną, działaniem w kontekście: „sztuka kontekstualna jest czystym znakiem, oczyszczonym ze stereotypów, znakiem, który wypełnia aktualna rzeczywistość” – mówił Świdziński. Jego wnikliwe analizy rzeczywistości i filozofia zdarzenia przyczyniły się do rozszerzenia pojęcia performatywności. Piotr Weychert postanowił powtórzyć spotkanie Świdzińskiego i Kosutha z lat 70., w studiu Kosutha w Rzymie, ponad 30 lat później. „Pielgrzymka” Świdzińskiego, z Placu Zbawiciela do Rzymu, w sposób symboliczny rozszerzyła pojęcie sąsiedztwa, a zderzenie postaci obu artystów dobitnie uwidacznia problematykę dawnych i nowych centrów sztuki (Paryż, Nowy Jork, Moskwa, Pekin), w których utopijne, idealistyczne definicje sztuki stanowią margines, są peryferiami. Świdziński i Kosuth, za sprawą koncepcji sztuki uformowanych przez nich w latach 60. i 70., pozostają jednymi z najważniejszych i najbardziej wpływowych teoretyków i praktyków sztuki na świecie.

Po projekcji filmu w rozmowie udział wezmą: Anna Kutera, Łukasz Guzek, Jan Przyłuski. Rozmowie będzie towarzyszyła projekcja z dokumentacją fotograficzną ze spotkania Jana Świdzińskiego i Josepha Kosutha w Toronto w 1976 przygotowana przez Annę Kuterę.

Sąsiedzi TR to cykl o charakterze społecznym i interdyscyplinarnym, składający się z wydarzeń, spotkań, wystaw i prezentacji odbywających się w 2014 – 2015, przygotowany przez bliską sąsiadkę: Barbarę Piwowarską, kuratorkę mieszkającą od lat 90. na tym samym podwórku, w budynku TR Warszawa na ulicy Marszałkowskiej 8. Jest to pierwszy w historii TR cykl społeczny, odnoszący się do idei „miejsca” i „kontekstu”, którego celem jest analiza i redefinicja pojęcia „sąsiedztwa”.

Wejście na pokaz filmu odbywa się na podstawie bezpłatnych wejściówek, które są do pobrania w kasie TR Warszawa.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧