Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Utopijny Ursynów w realiach PRL-u

Utopijny Ursynów w realiach PRL-u
📅 Data: niedziela, 13 sierpnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, ulica Beli Bartoka 8 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


40 lat temu w błysku fleszy pierwsi lokatorzy wprowadzili się na Ursynów. 8 stycznia 1977 roku z gospodarską wizytą na sztandarowej budowie PRL-u pojawił się towarzysz Edward Gierek.
Na Ursynowie miało być inaczej, niż na typowych dla tamtego okresu blokowiskach. Tutaj miał się dokonać największy eksperyment urbanistyczny i architektoniczny w powojennej Warszawie. Planowano stworzyć nie kolejne osiedle ale utopijne „miasto przyszłości”.
Porównamy projekty Ursynowa Północnego autorstwa Ludwika Borawskiego z 1971 r. i Marka Budzyńskiego z 1975 r. Dowiecie się dlaczego budowa pasma ursynowskiego, największego przedsięwzięcia budowlanego epoki socjalizmu w Warszawie, była wielkim eksperymentem modernistycznej urbanistyki epoki socjalizmu. Zobaczymy co udało się zrealizować z nowatorskiego projektu Marka Budzyńskiego. Poznacie znaczenie takich haseł i wyrażeń jak: „Rehabilitacja Ulicy”, „Lokalna Koncentracja Usług”, „Podstawowy Zespół Usługowy” oraz „Podstawowy Ciąg Usługowy”.
Ursynów był też tematem piosenek. Tak oto w 1980 roku o młodej dzielnicy śpiewał Krzysztof Krawczyk:” Podpisane papierki, usunięte usterki. Klucze masz. Do mieszkania swojego, czyściutkiego, nowego prosto gnasz. Wokół zieleń i ławki, sauna, pralnia, huśtawki. O tym wiesz. I przedszkole i szkoła, pełno dzieci dookoła. Twoje też. Ursynów Cię wita chlebem i solą. Mieszkańca, kolegę, sąsiada. To nasze osiedle jasne, wesołe. Dziś Twoim domem jest”
Zapraszam na spacer, podczas którego zweryfikujemy tekst tej piosenki z realiami budującego się Ursynowa. Zobaczą Państwo jak wyglądały pierwsze lata „osiedla zawiedzionych marzeń i zawiedzionych marzycieli.” Dowiecie się z jakimi problemami musieli się zmierzyć pierwsi mieszkańcy Ursynowa. Jakie usterki w mieszkaniach były najbardziej uciążliwe? Gdzie robili zakupy? Jak spędzali czas wolny? Jak rozwijała się komunikacja miejska? Co ma wspólnego Raisa Maksimowa Gorbaczowa z Janosem Kadarem? Jaki obraz życia na Ursynowie wyłaniał się z reportaży w ówczesnej prasie? Przekonacie się czy rację miał Krzysztof Krawczyk czy Brygada Kryzys w „Radioaktywnym bloku”: „ Beton, beton, dom, dom, winda, dom, dom, beton, ściana, beton, beton, dom, sklep, beton, praca, dom, Radioaktywny blok!”

Spotkanie: ul. Beli Bartoka 8 róg al. KEN (przy wyjściu ze stacji metra Ursynów)
Przewodnik: Mariusz Prządak
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧