Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

CZASOkrąg - otwarcie wystawy

CZASOkrąg - otwarcie wystawy
📅 Data: poniedziałek, 07 kwietnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, MiTo, Waryńskiego 28 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


CZASOkrąg
Agnieszka Gójska, Beata Sosnowska i AnFau z kolektywu Dream Team

otwarcie: poniedziałek, 7 kwietnia, 20:00
wstęp wolny
7-20.04.2014

MiTo art.cafe.books połączyło siły z trzema członkiniami kolektywu Dream Team. Owocem tej współpracy jest wyjątkowa wystawa prezentująca zupełnie nowe prace Agnieszki Gójskiej, Beaty Sosnowskiej i AnFau. Nowe, bo dotychczas nie pokazywane, ale też nowe pod względem poruszanego tematu i wykorzystywanych technik. Znacie Dream Team? Dajcie się zaskoczyć! Nie znacie – poznajcie. Warto!

CZASOkrąg
Doświadczenie czasu jest dla każdego z nas bardzo indywidualne. Także odczuwanie czasu przefiltrowywane jest przez osobiste przeżycia, moment, miejsce, czynność w nim wykonywaną. Ciągle czekamy na odpowiedni czas. Tkwimy w nim, raz dając mu się ponieść, kiedy indziej czekając, aż minie i nastanie ten inny, lepszy czas.
W pracach prezentowanych na wystawie „CZASOkrąg” artystki współtworzące rysunkowy kolektyw Dream Team potraktowały temat czasu w bardzo osobisty sposób. Pretekstem do powstania tych prac było właśnie zindywidualizowane doświadczenie czasu w całej jego rozciągłości, jako siły powracającej bez końca. Wydarzenia z życia – z przed wielu lat, kilku dni czy paru chwil – odbijają się w pokazanych na wystawie rysunkach i serigrafiach.
Beata Sosnowska odwołuje się do dzieciństwa, Agnieszka Gójska rozprawia się z doświadczeniem nieznośnie przeciągającego się fizycznego cierpienia, AnFau z kolei zwraca uwagę na stan przejścia, na bycie pomiędzy przeszłością, a ciągłym czekaniem na coś.
Dla Agnieszki Gójskiej czas jest stygmatem, każda chwila trwa nieskończenie długo, zaś proces rysowania jest próbą wypełnienia boleśnie dłużącego się czasu i oswojenia go. W procesie tym Gójska zbliża się ku rysunkowi automatycznemu. Swą świadomość w pełni podporządkowuje ręce kreślącej kolejne linie, rysunki, plansze. Przeplatające się elementy i biomorficzne kształty pożerają się nawzajem. Światy stworzone przez Gójską wypełnione są hybrydami powstałymi z organicznego połączenia się autorki z otaczającymi ją przedmiotami. Granica między tym, co zewnętrzne a wewnętrzne, w rysunkach tych całkowicie się zatraca.
W pracach Sosnowskiej wyraźne jest z kolei odwołanie do kultury masowej. Artystka sięga do ikonografii filmu, której bohaterkami są aktorki-dziewczynki. Czas został tu zatrzymany w dziecięcych twarzach, interpretowanych przez artystkę jako „popsute” dzieciństwo. Sosnowska estetyzuje twarze aktorek, przefiltrowując je przez bezpieczną technikę sitodruku, dystansując widza i siebie samą do ikon kina. W seksualny podtekst, jaki kultura masowa nadała małym aktorkom, wprowadzony zostaje element rozkładu.
Natomiast prace AnFau są opowieścią o zmianie, ruchu i czasie, w którym łatwo się zgubić, tracąc to, co najistotniejsze – uważność i obecność. Artystka odwołuje się do pojęcia „bardo”, określającego przejściowy stan egzystencji, w filozofii buddyjskiej najczęściej używanego w odniesieniu do stanu pośredniego pomiędzy śmiercią, a kolejnymi narodzinami. Prace An Fau mówią o byciu w czasie, który jest zarówno labiryntem uwikłań, jak też drogą do wyzwolenia.
Dlaczego „CZASOkrąg”? Od utknięcia w czasie, powtarzalności, ale też różnych perspektyw czasowych.
Dream Team

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę