Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Współczesny plakat białoruski

Współczesny plakat białoruski
📅 Data: sobota, 12 kwietnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Galeria Plenerowa, 12.04 - 4.05.2014
Krakowskie Przedmieście, róg z ul. Karową (przy Skwerze ks. J. Twardowskiego)

W tym roku jedną z akcji towarzyszących siódmej edycji koncertu „Solidarni z Białorusią” będzie wystawa plakatu białoruskiego, zorganizowana w otwartej galerii plenerowej Stołecznej Estrady na Krakowskim Przedmieściu. Prace białoruskich artystów grafików będzie można oglądać do 4 maja.

“Plakat jest jedną z najbardziej spontanicznych i naturalnych form wypowiedzi artystycznej. Do ludzi przemawia wprost. Otwarcie mówi o człowieku. O prawach człowieka, a więc o prawach i powinnościach współczesnego artysty. O tym, w jakim stopniu sytuacja społeczna i geopolityczna może wpływać na treść, formę przekazu i funkcje wypowiedzi artystycznej.
O tym, co w ostatnich kilku dekadach warunkuje swobodę wypowiedzi artystycznej na Białorusi, informuje właśnie współczesny plakat, prezentujący wszelkie formy – od stonowanych typograficznych realizacji, poprzez barwny afisz teatralny i filmowy, aż po propagandową prezentację społeczno-artystyczną. Tematyka współczesnego plakatu białoruskiego oscyluje wokół analizy teraźniejszości, dokumentuje współczesny świat, nie pozostając obojętnym na problemy innych, nie tylko europejskich społeczeństw. Oprócz realizacji odnoszących się bezpośrednio do białoruskiej rzeczywistości pojawią się więc prace o szerszej wymowie, nawiązujące do przełomowych momentów naszej wspólnej historii i najbardziej aktualnych zjawisk społecznych, dotykające uniwersalnych problemów tożsamości, przynależności i wolności.
Plakatów o tematyce społecznej, stworzonych dla przestrzeni miejskiej, nie zobaczymy jednak na ulicach Mińska.
Stolica Białorusi. Pośrodku wielki plac, w każdą stronę świata biegną wielkie ulice, dookoła posępne gmaszyska. Wszystko zbudowane z klocków jednego koloru. Bo przecież innych nie było w sklepie wielkiego architekta, który budował Miasto Słońca. Mińsk jawi się niczym metropolia, z której wysiedlono wszystkich mieszkańców, a ulice wyczyszczono z jakichkolwiek śladów działalności artystycznej czy społecznej – żadnych wlepek, street artu, graffiti, plakatów – ulice zieją betonową, szarą, smutną pustką. Żadnych napisów, znaków świadczących, że ktoś chce komuś przekazać jakąś wiadomość, że ktoś kogoś lub coś kocha czy nienawidzi. Że ktoś się z czymś nie zgadza albo coś/kogoś popiera.
Zadaniem warszawskiego projektu jest zderzenie i poprowadzenie spójnego dla jednej przestrzeni – ulicy – dialogu pomiędzy różnymi formami sztuk wizualnych współczesnej Białorusi: wzornictwa, grafiki, typografii, kolażu czy fotografii, które w środowisku panującej kultury postsowieckiej, architektury stalinowskiej i pozbawionej jakikolwiek przejawów wypowiedzi artystycznej przestrzeni publicznej, nie funkcjonują. Eksperyment, którego efekt prezentowany jest w Warszawie, polega na próbie syntezy rozmaitych form sztuki, które z racji „partyzantki kulturalnej” panującej na współczesnej Białorusi, na co dzień funkcjonują w całkowitym oderwaniu od siebie.
Umieszczone w realnym kontekście – na ulicy europejskiej metropolii – wybrane plakaty najwybitniejszych twórców białoruskich Juryja Tarejewa i Michała Aniempadystawa mają spełnić swoją najbardziej naturalną misję – być, zaistnieć, zmusić do zatrzymania się, postawić pytania, wywołać dyskusję i… nie dać o sobie zapomnieć.”
Ksenia Kaniewska – kurator wystawy

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 16:00 na Krakowskim Przedmieściu, róg z ul. Karową (przy Skwerze ks. J. Twardowskiego).

Po wernisażu, zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (ul Karowa 20), na debatę i wykład Michała Aniempadystawa - jednego z najwybitniejszych twórców grafiki białoruskiej.

Organizatorami wydarzeń są Inicjatywa Wolna Białoruś, Stołeczna Estrada przy wsparciu m. st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Konrada Adenauera.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę