Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Ostatni etap | Przeszłość jest dziś

Ostatni etap | Przeszłość jest dziś

reklama
📅 Data: piątek, 27 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


OSTATNI ETAP, reż. Wanda Jakubowska, 1947, 104 minuty

Film Jakubowskiej, zdaniem filmoznawcy Tadeusza Lubelskiego, nie tylko zmienił tuż po II wojnie światowej krajobraz polskiego kina, ale też po raz pierwszy zapewnił mu międzynarodowy prestiż. Został oparty na wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz-Birkenau i nakręcony na terenie obozu. Jego scenariusz już w 1945 roku napisały byłe więźniarki, Wanda Jakubowska i Gerda Schneider. Wszystko to sprawia, że „Ostatni etap” posiada charakter quasi dokumentalny, co daje mu wyjątkowe miejsce nie tylko w polskiej kinematografii, ale i badaniach stricte historycznych.

Po seansie odbędzie się spotkanie z dr hab. Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”, oraz z dr. Piotrem Pazińskim, redaktorem naczelnym „Midrasza”, laureatem Paszportu „Polityki” za powieść „Pensjonat”. Spotkanie poprowadzi koordynatorka cyklu, Anna Rembowska.

O CYKLU
Polskie kino zajmuje się z upodobaniem interpretacją wydarzeń z naszej przeszłości, zadając pytania o ich przebieg, sens, a nawet rolę w budowaniu narodowej tożsamości. W potocznym rozumieniu bywa nawet utożsamiane z kinem historycznym, a w obieg światowy nie przypadkiem weszliśmy dzięki filmom „Ostatni etap” i „Kanał”. Cykl filmowy, który poprowadzi dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski, został zaplanowany jako okazja do pokazów, spotkań i rozmów o filmowym wizerunku wydarzeń historycznych, które – zgodnie ze słynnym cytatem z wiersza Norwida, obecnym w nazwie cyklu – wciąż żyją w zbiorowej pamięci i wpływają na nasze „dziś”. W spotkaniach po projekcjach wezmą udział dziennikarze, badacze i filmowcy.

WSTĘP
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę