Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Nakręcona historia" - filmy i kroniki związane z tematyką wydarzeń w Domu Spotkań z Historią

"Nakręcona historia" - filmy i kroniki związane z tematyką wydarzeń w Domu Spotkań z Historią
📅 Data: sobota, 19 kwietnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W weekendowym cyklu prezentujemy filmy i kroniki związane z tematyką wydarzeń w Domu Spotkań z Historią. W programie:

godz. 11.00, 14.00: film towarzyszący książce Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–1989 (2013, 60’), realizacja: DSH

Godzinny film to rozmowy z pięcioma cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Są to: historyczka i pisarka Tessa Capponi-Borawska z Włoch, muzyk i pedagog Szabolcs Esztenyi z Węgier, poeta i tłumacz Hatif Janabi z Iraku, lektor i dziennikarz Mario Galdámez Munoz z Chile oraz archeolog Mahmoud El-Tayeb z Sudanu. Barwnie opowiadają m.in. o pierwszych wrażeniach z Warszawy, kontaktach z Polakami, życiu codziennym w naszym kraju i swoim stosunku do miasta, w którym przyszło mi z różnych powodów żyć.

godz. 12.00, 15.00, 19.00: Zwyczajna Holandia 1934 (1934, 30’)

Amatorskie materiały archiwalne, na których możemy zobaczyć ojczyznę Willema van de Polla, autora zdjęć prezentowanych na aktualnej wystawie „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”. Zaprezentujemy między innymi Amsterdam w 1934 roku czy rowerową wycieczkę po holenderskiej prowincji lat 30.
Źródło materiałów: link, wybór: DSH

godz. 12.30: Muzeum Utracone (2013, 32’), realizacja: Ad Artis Fundacja Sztuki

Multimedialny pokaz wirtualnego muzeum utraconych i odnalezionych dzieł sztuki. Film prezentuje dzieła sztuki pochodzące z prywatnych i państwowych kolekcji zaginione przede wszystkim w okresie II wojny światowej. Część z nich udało się odzyskać, inne uległy zniszczeniu lub wciąż trwają starania o przywrócenie ich do zbiorów polskiej kultury. Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

godz. 13.05: Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy (2013, 42’), reż. Wiesław Dąbrowski, realizacja: AVE ARTE, DSH

Film nagrodzony Certificate of Merit na 50. jubileuszowym 2014 Chicago International Film Festival w kategorii Television Awards, History / Biography. Dokument poświęcony wybitnemu artyście i mężowi stanu, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę