Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nauka jako teoria sztuki, sztuka jako praktyka naukowa. Wykład towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka

Nauka jako teoria sztuki, sztuka jako praktyka naukowa. Wykład towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka
📅 Data: czwartek, 09 listopada 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jakie funkcje spełnia sztuka we współczesnym modelu kultury, który determinowany jest w dużej mierze zarówno przez odkrycia i procedury naukowe, jak też przez intensywny rozwój technologiczny? Ziemia coraz częściej postrzegana jest jako globalne laboratorium, którego procesy nie tylko można analizować, ale i starać się je kontrolować. W tym modelu sztuka ma bardzo duże znaczenie — jako forma mediacji, translacji, lecz także krytyki nowej rzeczywistości. W czasie wykładu podejmiemy próbę przedstawienia najnowszych zjawisk z pogranicza praktyki artystycznej i laboratoryjnej, zastanowimy się, czy sztuka może być potraktowana jako eksperymentalna praktyka naukowa? I czy nauka może tworzyć współcześnie istotne koncepcje mające twórczy potencjał?

prowadzenie: prof. UAM Agnieszka Jelewska i dr Michał Krawczak

Agnieszka Jelewska — profesor UAM, pracowniczka Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożka, medioznawczyni, dyrektorka i współzałożycielka Humanities Art and Technology Research Center na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (artandsciencestudies.com). Bada przede wszystkim transdyscyplinarne relacje pomiędzy nauką, sztuką, kulturą i technologią w XX i XXI wieku, ich wymiar społeczny i polityczny. Prowadziła wykłady m.in. na Kent University w Cantenbury (2003 i 2004), Folkwang Universität der Künste w Essen (2015), Harvard University, Boston (2015), Emerson College, Boston (2015). Kuratorka i współtwórczyni projektów z zakresu art and science: m.in. Transnature is Here (2013), Post-Apocalypsis (2015), Anaesthesia (2016). Za interaktywną instalację Post-Apocalypsis otrzymała wraz z zespołem Złoty Medal za soud design na międzynarodowym festiwalu Prague Quadriennal (2015).

Michał Krawczak — dyrektor programoway HAT Research Center (artandsciencestudies.com), doktor nauk humanistycznych, praktyk/teoretyk, członek kolektywu art&science Daed Baitz. Zastępca dyrektora Instytutu Teatru i Sztuki Mediów UAM. W obszarze zainteresowań naukowych łączy doświadczenia teoretyczne i praktyczne. Prowadził wykłady i warsztaty m. in w Folkwang Universität der Künste w Essen (2015), Harvard University, Boston (2015), Emerson College, Boston (2015), odbył staż naukowy w Zürcher Hochschule der Künste (2015). Zajmuje się współczesną sztuką medialną i performatywną, projektowaniem doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości, sound designem, badaniami transdyscyplinarnymi oraz działaniami w obszarze art&science. Autor i współautor wielu projektów artystycznych, w 2015 roku nagrodzony wraz zespołem Złotym Medalem za sound design za interaktywną instalację Post-Apocalypsis na Prague Quadriennial of Performance Design and Space.

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧