Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Plakaty filmowe z Ghany w cyklu Kultury i postaci Afryki

Plakaty filmowe z Ghany w cyklu Kultury i postaci Afryki
📅 Data: poniedziałek, 11 grudnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Rembertów, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI

Gdy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku kilku lokalnych malarzy szyldów reklamowych dostało propozycję przygotowania plakatów filmowych zwiastujących nadchodzące pokazy obwoźnych klubów wideo, nie sądzili zapewne, że po 20 latach doczekają się wystaw w galeriach sztuki na całym świecie, a ich malowane w błyskawicznym tempie dzieła staną się łakomymi kąskami dla kolekcjonerów gotowych zapłacić za nie od 200 do nawet 1000$. Plakaty filmowe w Ghanie wykonywane były na 50kg workach po mące - jedynym dostępnym wówczas płótnie, a twórców - oprócz okładek kaset wideo - inspirował sam Bóg. On bowiem tchnął w nich talent, który wreszcie znalazł ujście. Nieoczekiwanie przysłużył się temu także reżim wojskowej dyktatury sprzed dekady, który zakazywał sprowadzania do kraju dużych maszyn drukarskich. Sygnowane podpisem warsztatu graficznego oraz obwoźnego klubu wideo wielkoformatowe plakaty filmowe ruszały w kilkumiesięczne tournée po ghańskich wioskach, gdzie wystawione na działanie promieni słonecznych, deszcz , wiatr oraz piasek, cieszyły oko miejscowej ludności i zachęcały do wieczornego seansu.

PLAKATY FILMOWE Z GHANY
Odcięte głowy, ręce, nogi. Laserowe spojrzenia i węże. Mnóstwo węży. Im więcej tym lepiej, bo w przypadku plakatów filmowych z Ghany nie istnieje takie pojęcie jak przesada.
Przed laty kusiły mieszkańców okolicznych wiosek do uczestniczenia w seansach obwoźnego kina, teraz zdobią ściany galerii sztuki na całym świecie.

Spotkanie poprowadzi Dawid Gryza
Rocznik 1978. Reżyser z pasji, animator dziwnego kina, bloger.
Współtwórca „Pecadora” i Festiwalu Filmowego Kocham Dziwne Kino. Uwielbia Prince'a, boks i plakaty filmowe (te z Ghany darzy szczególnym uczuciem). Na co dzień pracuje w przedszkolu.

Wstęp wolny.

-----

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
informacje: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75 w. 141

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Rembertów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę