Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Och, Karol. O seksie i erotyce w kinie polskim

Och, Karol. O seksie i erotyce w kinie polskim
📅 Data: środa, 17 stycznia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, empik, Marszałkowska 116/122 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Podobno sceny erotyczne w polskich filmach są zachowawcze i nudne, a reżyserzy niezwykle oszczędnie dawkują widzom namiętności i ukryte pragnienia głównych bohaterów. Często się mówi, że ciało i seksualność są lokowane gdzieś na peryferiach polskiej kinematografii. Czy tak jest w istocie? O związkach erotyki i kina, filmowych obrazach seksualności i problematyce seksu w oficjalnych przekazach opowie dr Karol Jachymek, kulturoznawca i filmoznawca, podczas spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”. Dodatkową atrakcją będą fragmenty filmów, które zilustrują wykład i pozwolą uczestnikom po raz kolejny wejść w świat bohaterów kultowych produkcji: „Och, Karol”, „Co lubią tygrysy”, „In flagranti”.

Wstęp wolny.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: link

WYKŁAD

Och, Karol. O seksie i erotyce w kinie polskim

„Och, Karol”, „Dwa żebra Adama”, „Seksolatki”, „Dzieje grzechu”, „Porno”, „Sztuka kochania”, „Co lubią tygrysy”, „In flagranti” – to przykładowe tytuły filmów polskich, w których istotną rolę odgrywają wątki związane z problematyką seksualności człowieka. Mimo że wzajemne związki erotyki i kina polskiego traktowane są niekiedy z dozą ironii, niewątpliwie stanowią one jeden z bardziej interesujących obszarów badawczych dla osób zajmujących się historią kultury polskiej.

Czy w przypadku kina polskiego w ogóle można mówić o przekraczaniu jakichkolwiek granic związanych z tradycyjnymi sposobami ukazywania erotyki? Co mówią o nas filmowe sceny erotyczne i jakie funkcje pełnią? Co komunikują one na temat zmieniającej się zbiegiem lat obyczajowości Polaków?

Prowadzonym rozważaniom, prócz fragmentów filmowych, towarzyszyć będą wyimki z ówczesnych kolaudacji, recenzji oraz omówień, na podstawie których spróbujemy następnie z(re)konstruować, w jaki sposób problematyka seksu funkcjonowała w oficjalnych przekazach.

Nie zabraknie także odwołań do niedawno wydanej książki dr. Jachymka „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”, w której polskie produkcje sprzed półwieku doczekały się niezwykle szczegółowej i barwnej analizy.

PRELEGENT

dr Karol Jachymek – kulturoznawca. Zajmuje się społeczną i kulturową historią codzienności oraz kinematografii (w szczególności polskim kinem popularnym i kinem okresu PRL-u), a także zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych oraz problematyką ciała, płci i seksualności. Naukowo interesuje się nowymi perspektywami w prowadzeniu badań historycznych z wykorzystywaniem materiałów audiowizualnych, wpływem filmu na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej (m.in. społeczno-kulturowymi kontekstami mediów społecznościowych, blogo- i vlogosferą czy tematyką lifestyle'u).

Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Od 2011 roku związany z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Członek kadry i współtwórca School of Ideas, nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i społeczno-biznesowych. Organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracuje m.in. z Filmoteką Narodową, Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia poświęcone problematyce seksu w kinie polskim, analizie i interpretacji filmu, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz szeroko definiowanej kulturze audiowizualnej.

Termin i miejsce:
17 stycznia 2017 r. (środa), godz. 18.00 – 19.00
Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

Zapraszamy! :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę