Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawski tusz - czyli rysunkowa wizja socrealistycznej stolicy (wernisaż)

Warszawski tusz - czyli rysunkowa wizja socrealistycznej stolicy (wernisaż)

reklama
📅 Data: poniedziałek, 03 czerwca 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Niepodległości al. Solidarności 62 Warszawa (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Tragiczne zniszczenie Warszawy podczas II wojny światowej paradoksalnie dało architektom ogromne pole do popisu. Jaki był pomysł na odbudowywaną stolicę? Jak projektanci widzieli stacje metra i przebieg jej linii? Jaka była koncepcja placów: Bankowego, Teatralnego, czy też Grzybowskiego? Jak miał się prezentować nigdy nie powstały ratusz stolicy? Czy wizja zielonej Warszawy sprawdziłaby się? Odpowiedzi należy szukać na wystawie „Warszawski tusz - czyli rysunkowa wizja socrealistycznej stolicy”.
Ekspozycja będzie prezentowana na multimedialnym stole reagującym na dotyk użytkownika dzięki wykorzystaniu technologii MultiTouch w postaci kilkudziesięciu rysunków na czele z fantastyczną panoramą Warszawy.

Wystawę „Warszawski tusz - czyli rysunkowa wizja socrealistycznej stolicy” będzie można oglądać od 29 maja do 18 czerwca br. w Muzeum Niepodległości przy ul. Solidarności 62 w Warszawie. Prezentacja została wzbogacona o grę, podczas której będzie można układać puzzle z projektu panoramy stolicy.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 3 czerwca br. o g. 12:00. Zapraszamy!

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa będzie dostępna w Internecie pod adresem link.

Socrealizm – krótki okres w dziejach architektury polskiej odcisnął swe piętno na Warszawie, nie tylko poprzez MDM i część Marszałkowskiej. Warto sprawdzić ile z tych pomysłów zrealizowano!
Zbiór rysunków prezentowanych na wystawie „Warszawski tusz” uzmysławia, że Warszawa mogła być inna. Być może bardziej stylowa, skoro socrealizm traktuje się obecnie na równi z innymi historyzmami. Jedno jest pewne - planowany wówczas Centralny Dom Kultury nie wzbudzałby dzisiaj takich kontrowersji jak dar Józefa Stalina. Na parysko potraktowanej, poszerzonej do kilkudziesięciu metrów Marszałkowskiej rozsiadłby się potężny wieżowiec rodem z Nowego Jorku. A może jednak nasi wieczni malkontenci i tym razem wytknęliby niepolskość tej architektury?

Wraz z wystawą „Warszawski tusz - czyli rysunkowa wizja socrealistycznej stolicy” będzie prezentowana wystawa „Robotnicza Praga”, której celem jest ocalenie od zapomnienia zabytków praskiego przemysłu. Wedel, Warszawska Fabryka Pomp, Koneser to marki, które stały się rozpoznawalne na świecie, a rozwinęły swą działalność na historycznej Pradze. Historia 18 wybranych zakładów przemysłowych oraz kolei praskiej, a przede wszystkim praskich robotników, stała się osnową opowieści o „Robotniczej Pradze”.

Wystawę organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę