Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Procesy doktora Weicherta | „Warszawa dwóch Powstań

Procesy doktora Weicherta | „Warszawa dwóch Powstań
📅 Data: środa, 31 stycznia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zapraszają Państwa na spotkanie wokół książki „Procesy doktora Weicherta”, które odbędzie się w ramach cyklu „Warszawa dwóch Powstań”.

Naszymi gośćmi bedą:

:: Rafał Węgrzyniak – autor książki

:: prof. Andrzej Żbikowski – Pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w którym kieruje badaniami nad najnowszymi dziejami polskich Żydów.

:: dr Mikołaj Mirowski i Dawid Wildstein – publicyści, autorzy koncepcji "Warszawa – miasto dwóch powstań", którzy swoim wstępem opatrzyli książkę.

Rozmowa odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

„Procesy doktora Weicherta” to opowieść o życiu oraz dorobku pisarskim i teatralnym, a także próba rehabilitacji jednego z czołowych twórców nowoczesnej kultury żydowskiej w Polsce. W książce powraca motyw procesów sądowych, najpierw, w okresie Dwudziestolecia, inscenizowanych na scenach jidyszowych przez mającego wykształcenie prawnicze Weicherta, a potem, już w komunistycznej Polsce, rzeczywistych – z nim jako oskarżonym o współudział w Zagładzie. Przez świadectwa i dokumenty, ale też nawiązania do „Procesu” Franza Kafki ukazuje ona dyskredytowanie i niszczenie awangardowego reżysera.

„Węgrzyniak konsekwentnie bierze na siebie rolę adwokata Weicherta […] W procesie dr. Weicherta doszło tak naprawdę do starcia dwóch wizji przeciwstawiania się Zagładzie. Pierwszej, której hołdował oskarżony, nakazującej pomagać zagrożonym za wszelką cenę i pomimo upokorzeń; oraz drugiej, przedstawianej przez oskarżycieli, dla których Weichert przedłużył agonię Żydów z partykularnych pobudek, a także w jakimś sensie legitymizował Shoah. To problem moralny tak skomplikowany z dzisiejszej perspektywy, że czytelnikowi trudno się wobec niego ustosunkować.”

Ze wstępu Mikołaja Mirowskiego i Dawida Wildsteina

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę