Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aukcja Grafika Artystyczna

Aukcja Grafika Artystyczna
📅 Data: czwartek, 15 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul.Piękna 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Oczarowany szkicował ją przez dwa lata. Wizerunek hiszpańskiej tancerki, bohaterki jednego z najsłynniejszych cykli grafik Józefa Mehoffera, pójdzie pod młotek już 15 lutego na aukcji Grafika Artystyczna w DESA Unicum. Licytować będzie można także prace Axentowicza, Kislinga, Pankiewicza i artystów współczesnych – Warhola, Winiarskiego, Lebensteina i Nowosielskiego.

Józef Mehoffer pierwszy raz zobaczył Rosarię Guerrero podczas występu w Monachium w maju 1905 roku. Nie mógł oderwać od niej wzroku. Zafascynowany ruchami hiszpańskiej tancerki artysta na gorąco zapełniał swój szkicownik jej wizerunkami. Jeden z najsłynniejszych cykli grafik artysty „Tancerka Guerrero” powstawał przez dwa lata. Na aukcji w DESA Unicum pojawi się jedna z nich „Wznosząca różę”. Cena wywoławcza pracy to 2,6 tys. złotych.

Wśród wystawianych na aukcji obiektów znajdą się dzieła najwybitniejszych przedstawicieli sztuki przedwojennej – w tym Teodora Axentowicza. Narysowany w duchu „fin de sieclé” projekt plakatu „Sztuka” do XVI Wystawy Towarzystwa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie to jedna z najciekawszych pozycji w katalogu. W pozbawionym uśmiechu, ale pełnym wdzięku i urody portrecie kobiecym widać inspiracje malarstwem Giovanniego Boldiniego i Jamesa McNeilla Whistlera. O randze dzieła świadczy fakt, że okładka Axentowicza do tej samej wystawy znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Cena wywoławcza pracy to 3,5 tys. złotych.

W ofercie znajdują się także litografie Mojżesz Kislinga, akwaforty Józefa Pankiewicza, pejzaż Henryka Haydena oraz prace Zofii Stryjeńskiej z teki „Polskie stroje ludowe” i „Tańce Polskie”. Dla koneserów z pewnością gratkę stanowić będą miedzioryty Giovaniego Batisty Piranesiego, akwaforty Luigiego Rossiniego oraz praca Clauda Mellana „Maria Dziewica” z 1650 roku (identyczna rycina znajduje się w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku). Ceny wywoławcze większości prac wahają się od 500 do 5 tys. złotych.

Lutowa aukcja grafik została podzielona na dwa segmenty – sztukę dawną i współczesną. W ofercie współczesnych grafik znaleźć można m.in. serigrafię Andy'ego Warhola „Marilyn Monroe”. To dobrze znany masowemu odbiorcy wizerunek. Licytować go będzie można już od 3,6 tys. złotych. Obok poliptyku Warhola w ofercie znalazły się prace m.in. Jana Lebesteina, Jerzego Nowosielskiego czy Jana Tarasina. Ważnym elementem oferty aukcyjnej są pełne koloru i iluzji grafiki artystów tworzących w nurcie op-artu – Victora Vasarely, Juliana Stańczaka i Richarda Anuszkiewicza.

Na specjalną uwagę zasługuje dzieło Ryszarda Winiarskiego „Poliptyk”. Grafika powstała w 1990 roku i pochodzi z przełomowego dla artysty okresu twórczości. To wtedy Winiarski zaczął zwracać się ku „matematycznemu mistycyzmowi”. Praca składa się z czterech serigrafii. Każda z nich zbudowana jest z nierównomiernie rozmieszczonych kwadratów w odcieniach szarości, czerni, bieli. Prace różnią się między sobą stopniem skomplikowania kompozycji oraz kolorystyczną intensywnością wyrazu. Zestawione w poliptyk tworzą niezwykle harmonijną całość. Cena wywoławcza pracy to 16 tys. złotych.

Aukcja Grafika Artystyczna: 15 lutego, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 7-15 lutego, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Grafika Artystyczna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱