Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska

📅 Data: czwartek, 22 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul.Piękna 1 A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama

Tę biżuterię nosiły największe sławy przedwojennej Warszawy. Jej twórca – Michał Mankielewicz był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych jubilerów przełomu XIX i XX wieku. Słynął z zamiłowania do aktorów teatralnych i operetkowych – to ich obdarowywał wykonaną przez siebie biżuterią. Naszyjnik autorstwa Mankielewicza z kolekcji znanej aktorki pójdzie pod młotek już 27 lutego na aukcji w DESA Unicum.

Do pracowni Mankielewicza, która znajdowała się pod filarami Teatru Wielkiego, ściągali nie tylko najbogatsi warszawiacy, ale też zagraniczni kupcy – u jubilera zaopatrywali się chociażby rosyjscy oligarchowie. Mankielewicz, zwany przez wszystkich „Mankielem”, znany był nie tylko z wybitnych umiejętności złotniczych, ale również jako mecenas sztuki, który obsypywał artystów drogimi prezentami. Szczególnym zamiłowaniem darzył aktorów, których obdarowywał złotymi papierośnicami, zegarkami czy spinkami do koszuli. Naszyjnik, który znajdzie się na aukcji, pochodzi najprawdopodobniej z kolekcji Wiktorii Kaweckiej – gwiazdy warszawskiej operetki okresu międzywojennego. Artystka, która na swojej kolekcji biżuterii zbiła w okresie międzywojennym fortunę, często po występie obdarowywana była koszami kwiatów. W jednym z nich znajdował się rzeczony wisior. Naszyjnik, wykonany w stylu edwardiańskim, dekorowany jest chwostem (rodzajem ozdobnego frędzla) wykonanym z niewielkich naturalnych pereł. Całość zakończona diamentową oprawą dekorowana jest białą emalią i szafirem. Osoby ceniące sobie szczegóły na pewno ucieszy fakt, że naszyjnik posiada oryginalne etui z nazwą pracowni jubilerskiej. Tego typu biżuteria popularna była od początku XX wieku poprzez okres art déco. Największe firmy jubilerskie takie jak Cartier, Chaumet czy Chanel dekorowały chwostami bogate diamentowe czy perłowe naszyjniki. Cena wywoławcza obiektu wynosi 9 tys. zł.

Na aukcji znajdą się osiemdziesiąt trzy obiekty sztuki jubilerskiej pochodzące z Polski, Rosji, Austrii, Francji, Włoch i Szwecji. Najstarszym przedmiotem jest emaliowany pierścionek w formie markizy, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Piękna kobaltowa emalia i diamenty w szlifie tablicowym oprawione w srebro ukazują niezmierną prostotę tego wyjątkowego przedmiotu. Cena wywoławcza obiektu wynosi 8 tys. złotych. Do jednych z ciekawszych przedmiotów na aukcji należą klipsy w typie Cartier, które mogą stać się jednocześnie podwójną broszą przypinaną po dwóch stronach dekoltu. Wykonane zostały z białego złota i dekorowane diamentami w różnych szlifach. Tym, co stanowi o ich wyjątkowości jest wzór tzw. tutti frutti. To dekoracja, która do dnia dzisiejszego jest niezwykle ceniona przez kolekcjonerów biżuterii. Szafirowe, rubinowe i szmaragdowe listki kontrastują z bielą diamentów, zaś geometryczny kształt wprowadza elegancką linię i nawiązuje do prostoty stylu art déco. Cena wywoławcza klipsów wynosi 12 tys. złotych. Warto zwrócić uwagę także na pierścionek datowany na przełom XIX i XX wieku, pochodzący z Rosji. Konstrukcja wykonana została ze złota próby „56”, zaś diamenty oprawiono w srebro. Dwa główne diamenty w formie kropli o łącznej masie dwóch karatów, zostały otoczone 30 małymi diamentami. Oprawa przypomina znak nieskończoności. Pierścionek ze względu na duże diamenty świetnie nadaje się na lokatę kapitału, a także jako przedmiot niosący ze sobą symbolikę wieczności stanie się pięknym pierścionkiem zaręczynowym lub prezentem z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Cena wywoławcza obiektu to 50 tys. złotych.

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 27 lutego, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 13-27 lutego, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Biżuteria Kolekcjonerska oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę