Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bliżej Siebie - Program dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Bliżej Siebie - Program dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
📅 Data: poniedziałek, 19 maja 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Stowarzyszenie Opta (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Przemoc w rodzinie to złożony i narastający problem społeczny. Uwikłane w nią osoby i ich rodziny są skazane na degradację psychiczną i społeczną. Nierozwiązany problem przemocy i jej skutki prowadzą do wykluczenia z życia społecznego i powielania patologicznych wzorców z pokolenia na pokolenie. Działania zaplanowane dla uczestników mają służyć temu, aby osoby doświadczające przemocy wraz z rodziną mogły trwale wyjść z sytuacji przemocy.

Stowarzyszenie OPTA zaprasza na konsultacje indywidualne oraz spotkania grupowe dla osób doświadczających przemocy.

Osoby doświadczające przemocy z aglomeracji warszawskiej przystępujące do projektu będą mogły skorzystać równolegle z zajęć indywidualnych oraz grupowych, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.

Wsparcie indywidualne – przewidzianych jest sześć różnych form wsparcia dla osób i rodzin doświadczających problemów związanych z przemocą.

1. Konsultacje specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy specjalista pomoże przeprowadzić autodiagnozę w kontekście przemocy. Będzie to wstępem do budow0ania motywacji do zmiany. Specjalista skieruje uczestnika do innych działań w zależności od ustalonych potrzeb i w trakcie projektu będzie monitorował jego proces uczestnictwa..

2. Konsultacje „adwokata socjalnego” – po rozpoznaniu sytuacji oraz potrzeb klienta w zakresie kontaktu z instytucjami podejmie stosowną (bezpośrednią, telefoniczną lub pisemną) interwencję na rzecz i w interesie klienta. Może mu towarzyszyć w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości: w sądzie, z adwokatami z urzędu czy na policji.

3. Konsultacje prawne - mają służyć określeniu sytuacji prawnej klienta, sporządzeniu diagnozy stanu prawnego oraz wskazaniu możliwości skorzystania z instytucji pomocowych, w tym prawno-sądowych. W ramach indywidualnych konsultacji prawnych można uzyskać informacje dot. przepisów prawnych jak i informacje czego można się spodziewać w trakcie przesłuchania na policji czy w prokuraturze oraz jak będzie przebiegała sprawa w sądzie. Wspólnie z prawnikiem zbuduje strategię działań prawnych, a także skonsultuje z nim pisma procesowe.

4. Konsultacje psychologiczne z elementami diagnozy - mają one pomóc w budowaniu motywacji do zmiany. Konsultacje posłużą pogłębionemu zdiagnozowaniu sytuacji psychologicznej klienta i ewentualnemu skierowaniu go do głębszych działań terapeutycznych.

5. Krótkoterminowa indywidualna terapia dorosłych – dla osób doznających przemocy, które wymagają wsparcia terapeutycznego, w rozwiązywaniu problemów osobistych; Będzie to cykl około 10 spotkań koncentrujących się na bieżącej sytuacji klienta i na aktualnie potrzebnych rozwiązaniach. Oddziaływania psychologiczne zwiększą świadomość klienta na temat mechanizmów przemocy i psychologicznych skutków jej doświadczania oraz podniosą jego poczucie bezpieczeństwa.

6. Psychologiczne porady diagnostyczne dla rodziców i/ lub opiekunów w sytuacji występowania przemocy w rodzinie – diagnoza problemów i potrzeb rodziny, w kontekście zachowań dzieci w rodzinach dotkniętych przemocą. W tym obszarze przewidziane jest wsparcie i opieka krótkoterminowa.

Wsparcie grupowe Zajęcia grupowe są jedną z najskuteczniejszych metod pracy z osobami doznającymi przemocy. Przewiduje się dwa rodzaje oddziaływań grupowych. Podczas zajęć zapewniona zostanie opieka nad dziećmi uczestników.

1. Grupa wsparcia – będzie miała charakter samopomocowy, posłuży wymianie i uzyskaniu informacji zwrotnych oraz wsparciu ze strony innych osób będących w podobnej sytuacji; Część proponowanych działań w ramach grupy będzie ukierunkowana na edukację i posłuży poszerzeniu wiedzy na temat zjawiska przemocy. Zajęcia są moderowane przez specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

2. Warsztaty psychoedukacyjne – będą realizowane w trzech obszarach: umiejętności komunikacyjnych, wychowawczych i asertywności, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad granicami oraz umiejętnościami wychowawczymi. Będą one przygotowywane w oparciu o potrzeby zidentyfikowane w trakcie udzielania wsparcia indywidualnego oraz potrzeb sygnalizowanych przez grupy robocze.



Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie link

link

Zapisy pod numerem telefonu 22 424 09 89


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę