Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Oglądając Marzec '68 // Maraton filmowy

Oglądając Marzec '68 // Maraton filmowy

reklama
📅 Data: sobota, 10 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kinoteka PKiN, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W 50. rocznicę Marca ’68 zapraszamy na pokaz filmów opowiadających o zderzeniu z bezdusznością systemu i tragicznymi następstwami marcowych wydarzeń dla protestujących studentów, ludzi kultury i zamieszkujących Polskę Żydów.

Rok 1968. Władza komunistyczna decyduje o zdjęciu z afisza „Dziadów” Dejmka. Studenci wychodzą na ulicę. Władysław Gomułka nazywa protestujących „wrogami Polski Ludowej”, sugeruje ich „żydowskie pochodzenie”. Rozpoczynają się brutalne represje wobec studentów i pełna oszczerstw kampania antysemicka, w wyniku której Polskę opuszcza kilkanaście tysięcy Żydów.

Każdy z filmów zostanie poprzedzony wprowadzeniem wygłoszonym przez:
- dr hab. Katarzynę Taras
- Wojciecha Saramonowicza

GODZINY SEANSÓW:
„Sanatorium pod klepsydrą" (1972), reż. Wojciech Has – 13.00
„Indeks” (1977), reż. Janusz Kijowski – 15.15
„Marcowe migdały” (1989), reż. Radosław Piwowarski – 17.10
„Różyczka” (2010), reż. Jan Kidawa-Błoński – 19.00

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH KINA OD 1 MARCA

-----------

„Sanatorium pod klepsydrą” (1972), reż. Wojciech Has
Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, gdzie znajduje się jego zmarły przed laty ojciec – teraz przebywający w krainie wyobraźni. Mężczyzna powraca do świata z dzieciństwa, małego żydowskiego miasteczka, pierwszych przyjaźni i miłości. W adaptacji opowiadania Schulza Wojciech Has zawarł aluzje do wydarzeniach 1968 roku i pokazał jak znaczącą i integralną częścią polskiej kultury była kultura żydowska.

„Indeks” (1977), reż. Janusz Kijowski
Koniec lat 60. Józef Moneta interweniuje w sprawie kolegów skreślonych z listy studentów. Konflikt z władzami uczelni przypłaca wyrzuceniem z wydziału. Rozpoczyna pracę jako robotnik, jednocześnie pisząc utwory komentujące otaczającą go rzeczywistość. Jego sytuacja materialna coraz bardziej się pogarsza. Opowieść o konformacji jednostki z brutalnym system władzy.

„Marcowe migdały” (1989), reż. Radosław Piwowarski
Rozpoczęta w marcu nagonka antysemicka dociera do małego Lublimia. Dyrekcja szkoły nakazuje uczniom dołączyć do protestów przeciwko „wichrzycielom”. Następnego dnia Ola zostaje zbita przez ojca, funkcjonariusza UB. Tomasz wiesza w szkolnej gablocie zdjęcie, na którym widać ślady pobicia. Grozi mu za to wyrzucenie ze szkoły, jednak jego przyjaciel Marcel bierze winę na siebie. Chłopiec zdaje sobie sprawę, że z powodu żydowskiego pochodzenia i tak będzie musiał wyjechać z Polski. Przedstawienie wpływu Marca na pokolenie dorastające pod koniec lat 60.

„Różyczka” (2010), reż. Jan Kidawa-Błoński
Zwerbowana przez swojego kochanka Kamila Sakowicz, rozpoczyna współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Celem inwigilacji staje się pisarz Adam Warczewski. Kobieta wdaje się z nim w romans, raportując jednocześnie o jego poglądach i kontaktach. Tymczasem zdjęcie z afisza „Dziadów” wzbudza gwałtowany sprzeciw środowiska literackiego. Warczewski występuje przeciwko rządowej cenzurze. Historia inspirowana m.in. małżeństwem pisarza Pawła Jasienicy i jego żony Zofii O'Bretenny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę