Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bagaż osobisty. Po Marcu - wystawa w 50. rocznicę Marca ‘68

Bagaż osobisty. Po Marcu - wystawa w 50. rocznicę Marca ‘68
📅 Data: środa, 07 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nigdy się nie rozstali. Nie stracili ze sobą kontaktu mimo odległości, trudów emigracji i walki o swoje na obcym gruncie.

Wystawa
Bagaż osobisty. Po Marcu
7.03-20.05.2018

Wstęp wolny

W 50. rocznicę Marca ’68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę Bagaż osobisty. Po Marcu. To wielogłosowa opowieść o pokoleniu pomarcowych emigrantów, którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Z bagażem osobistych doświadczeń – poczuciem odrzucenia, utraty ojczyzny, rozstania z bliskimi, wyemigrowali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.

Opowieść o ich losach, tu – w Polsce, i tam – na emigracji to temat przewodni wystawy zbudowanej ze wspomnień, fragmentów listów, dokumentów, fotografii z rodzinnych albumów i współczesnych zdjęć według pomysłu pisarki i reportażystki Agaty Tuszyńskiej.

Bohaterowie wystawy to grupa przyjaciół – mówi Agata Tuszyńska, autorka wystawy ─ Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielących ich kilometrów, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną.

Czy wspomnienie o Polsce wciąż boli? Czy powinno? Czy wyjazd był dla tych młodych ludzi koniecznością czy nieuchronną potrzebą? Te pytania stały się punktem wyjścia do powstania wystawy i książki pod tym samym tytułem, której premierę zaplanowano na finisaż wystawy: 19 maja 2018.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia pochodzące z rodzinnych albumów bohaterów oraz ich współczesne portrety wykonane przez fotografa Włodka Pawłowa. Osobiste historie pogłębia kontekst historyczny, przybliżający wydarzenia Marca ‘68.

***
Autorkami książki Bagaż osobisty. Po marcu są Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę