Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Finisaż wystawy "Miejsce. Tłomackie 3/5"

Finisaż wystawy "Miejsce. Tłomackie 3/5"
📅 Data: niedziela, 18 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na FINISAŻ wystawy czasowej w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma "Miejsce. Tłomackie 3/5", podczas którego twórcy ekspozycji opowiedzą o wystawie.

Wystawa czasowa „Miejsce. Tłomackie 3/5" powstały na zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Artystki: Agata Madejska, Ronit Porat i Anna Orłowska stworzyły prace, w których odnoszą się do wybranych wątków związanych z historią budynku Instytutu oraz jego najbliższego otoczenia. Bodźcem do tych artystycznych rozważań jest zbudowany na miejscu Wielkiej Synagogi i przypominający o jej braku Błękitny Wieżowiec, w którego lustrzanej powierzchni odbija się stojący obok gmach ŻIH-u.

Artystki traktują skomplikowane losy miejsca przy Tłomackiem 3/5 jako pretekst do refleksji nad tym, jak przeszłość może pozostawać częścią naszej obecnej rzeczywistości, jeśli nie pozwoli się jej odejść w niepamięć. Agata Madejska w swojej instalacji skupia się na relacji budynku Instytutu z Błękitnym Wieżowcem i procesie zbierania wspomnień. Izraelska artystka Ronit Porat opowiada historię powtórzeń, cytatów i podobieństw, które przychodzą z pomocą zwykle wtedy, gdy odkrywana historia jest trudna do udźwignięcia i pełna niedopowiedzeń. Dopełnieniem ich spojrzenia jest realizacja Anny Orłowskiej, która kładzie nacisk na empiryczny odbiór miejsca – wypełniając budynek Instytutu między innymi dźwiękiem, artystka przypomina, że przestrzeń można poznawać wszystkimi zmysłami.

Pracom artystek towarzyszy kontekstowy pokaz archiwalnych fotografii wzbogacony o komentarze historyków Instytutu, które przybliżają dzieje budynku zaprojektowanego przez Edwarda Zachariasza Ebera w 1936 roku.

Kuratorami wystawy są: Anna Duńczyk-Szulc i Jakub Śwircz.

Wystawa „Miejsce. Tłomackie 3/5” powstała z okazji 70-tej rocznicy ŻIH i towarzyszy wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, która stanowi kluczowy punkt programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę