Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
Reklama px px
reklama
Disney English

Spacer po ulicach warszawskiego getta

Spacer po ulicach warszawskiego getta

reklama
data Data: 10 czerwca 2018, niedziela

godzina Godzina rozpoczęcia: 12:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Wola
Opti Taxi
Cykl spacerów po ulicach warszawskiego getta opracowany na podstawie książki prof. Jacka Leociaka „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę”.
Spacery poprowadzi Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka, od lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

HARMONOGRAM:

08.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Sienna
ZBIÓRKA: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Lalka
Położona między Złotą a Śliską. Prowadziła z eleganckiego centrum do szemranych peryferii miasta. W szczególny sposób związana była z Januszem Korczakiem. Zniszczona przez bomby i ogień wojny, unicestwiona częściowo przez Pałac Kultury i Nauki. Porozcinana nowymi arteriami, jeszcze gdzieniegdzie istnieje. Można dotknąć murów jej starych kamienic, murku między posesjami, którędy biegła niegdyś granica getta.

15.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Chłodna
ZBIÓRKA: Hala Mirowska, blisko wejścia głównego od strony al. Jana Pawła II
Stanowiła wrota Warszawy, prastary trakt stał się jedną z najważniejszych arterii stolicy. Dawniej corso robotniczej Woli, w XVIII wieku z kawiarniami i restauracjami. Agonia ulicy Chłodnej zaczęła się podczas oblężenia Warszawy przez Niemców. Po wojnie pośród nieodbudowanych ostańców i ruin zaczęły się pojawiać nowe domy, jednak pozbawiona swojej najważniejszej wartości – funkcji komunikacyjnej – Chłodna stała się już tylko żywym trupem.

13.05 (niedziela), godz.12.00, ul. Nalewki
ZBIÓRKA: Przy budynku Arsenału, ul. Długa
Esencja żydowskiej Warszawy. Ulica – kosmos, z galaktykami kamienic, gwiazdami podwórek, wokół których krążyły oficyny, niezliczonymi układami planetarnymi sklepów, magazynów, warsztatów, hoteli, barów, restauracji i kawiarni, księgarni etc. Wszystko i wszyscy na tej jednej ulicy. Prawdziwe uniwersum. Nie było takiej drugiej i nigdy już nie będzie.

19.05 (sobota), godz.12.00, ul. Nowolipki
ZBIÓRKA: Skwer na rogu ul. Nowolipki i ul. Andersa
Ulica ogrodników i ogrodów, drukarzy, księgarzy, wydawców i redaktorów pism przeróżnych. Ulica nauczycieli i uczniów, bo szkół było na niej zaskakująco dużo. Ulica polskich dziewcząt z Nowolipek, a zarazem cyklistów, masonów i Żydów. W ostatnim okresie swego istnienia już tylko Żydów zamkniętych za murami getta. To tu znajdowało się podziemne archiwum getta warszawskiego – Archiwum Ringelbluma.

10.06 (niedziela), godz.12.00, ul. Smocza
ZBIÓRKA: Przy ratuszu Wola, ul. Żelazna na rogu z Al. Solidarności
Od XIX wieku unosiła się tu woń farbowanych skór, zapach kory dębu, świerku, mangrowca, kasztanowego ekstraktu. Słychać było gwar i pokrzykiwania z bazaru. Na początku września 1942 Smoczą wypełniło szuranie butów tysięcy ludzi, którzy przeszli tędy do „kotła na Miłej”, a stamtąd na Umschlagplatz. Dziś nie ma już piekielnego smoka-lewiatana, który pochłonął tamtą Smoczą wraz z jej mieszkańcami. Jest restauracja „Złoty smok”. Mosze szklarz ma w tym samym miejscu, na Smoczej 2, swojego następcę – zakład szklarski S.C B. i D. Dobrosz. Połączyła ich wspólna pasja – szkło.

16.06 (sobota), godz.12.00, ul. Niska
ZBIÓRKA: ul. Niska, róg ul. Dubois
Dawno już wyschły glinianki na Niskiej, rozwiał się zapach garbowanych skór. Nie ma wilgotnych suteren i goniących się po rozpalonych poddaszach szczurów. Nie ma tu wielopokoleniowych rodzin, z dziada pradziada mieszkających na tej ulicy. Ciągłość została przerwana, zabudowa zmieciona z powierzchni ziemi, a ludzie zgładzeni. Dziś na Niskiej jest cicho i spokojnie. Po dawnej zabudowie ulicy pozostał tylko niewielki ślad. Ślad po czymś, co już dawno wymarło.
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)