Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
Reklama px px
reklama
Disney English

SABRA. POKAZ FILMU TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „PRZYSZŁOŚĆ BĘDZIE INNA”

SABRA. POKAZ FILMU TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „PRZYSZŁOŚĆ BĘDZIE INNA”

reklama
data Data: 24 kwietnia 2018, wtorek

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny
Wstęp przed filmem wygłosi dr Joanna Ostrowska

Sabra, reż. Aleksander Ford, Polska, 1933, 84 min

Film został zrealizowany w trakcie wyprawy filmowej Aleksandra Forda do Palestyny w 1933 roku, kiedy powstały również kroniki filmowe poświęcone życiu osadników. Zawiera także sekwencje dokumentalne ukazujące emigrantów w trakcie morskiej podróży oraz przemówienie Nachuma Sokolowa, przewodniczącego Światowego Kongresu Syjonistycznego.

Scenariusz Sabry napisała ówczesna żona reżysera Olga Ford (Janina Wieczerzyńska vel Olga Mińska). Tytuł filmu jest przenośnią — sabra to nazwa kaktusa rosnącego na pustyni, którą określano pierwsze pokolenie dzieci żydowskich urodzonych i wychowanych w Palestynie. Hebrajski tytuł filmu Chalutizm oznacza pierwszych osadników (pionierów). Fabuła opowiada o trudnych początkach emigrantów z Polski, walczących z nieprzystępnymi warunkami pustyni i brakiem wody. Osią akcji jest konflikt z Arabami, którzy atakują obozowisko osadników. Producent filmu, wbrew wizji Forda, wymógł zmianę zakończenia na pozytywne, gdzie konflikt zostaje przerwany i następuje symboliczna scena pojednania młodego pokolenia. W filmie wystąpili aktorzy teatru żydowskiego Habima z Tel Awiwu. Dialogi są w języku jidysz, polskim, hebrajskim i arabskim, zaś film występował w różnych wersjach — zależnie od kraju dystrybucji. Archiwalna kopia 35 mm, którą wyświetlamy, ma w pierwszej części polski dubbing, a w drugiej napisy w języku angielskim.

Joanna Ostrowska - ur. 1983 r., doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTv i T w Łodzi, członkini Krytyki Politycznej i Restartu. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Od dwóch lat prowadzi zajęcia dotyczące przedwojennego kina żydowskiego na Studiach polsko-żydowskich PAN. Zajmuje się m.in. tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)