Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
Reklama px px
reklama
Disney English

IV Święto Kolonii Wawelberga

IV Święto Kolonii Wawelberga

reklama
data Data: 27 maja 2018, niedziela

godzina Godzina rozpoczęcia: 12:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Wola, Kolonia Wawelberga, Górczewska 15 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Zapraszamy na wspaniały koncert z okazji 120-lecia powstania KOLONII WAWELBERGA.

W 120. rocznicę rozpoczęcia budowy kolonii pragniemy przypomnieć jej historię i idee jakie przyświecały powstaniu tego miejsca.

Chcemy też upowszechnić wiedzę o najważniejszym dziele Hipolita Wawelberga - utworzonej w 1895 roku - Szkole Technicznej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda, która miała wielki wpływ na przyszły rozwój Polski.
Dzięki temu wizjonerskiemu projektowi w dniach odzyskania niepodległości Polska dysponowała liczną grupą świetnie wykształconych inżynierów i techników, którzy stanęli w awangardzie nowo powstałej armii polskiej, licznie wsparli najważniejsze dla nowej Polski - budowy portu i miasta Gdynia czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To technicy i inżynierowie tej wyjątkowej szkoły - jak mówili o sobie „Wawelbergczycy” - budowali Polskę, która podniosła się z niedoli zaborów, a później gdy nadeszły trudne wojenne czasy bronili jej, poświęcając często swoje życie.
Wielu absolwentów tej szkoły to wybitne i zasłużone dla naszego kraju postacie historyczne, takie jak dowódca AK Stefan Rowecki ps. Grot , bohaterowie „Kamieni na szaniec” , Kazimierz Leski, piloci polskich dywizjonów lotniczych w Anglii, czy członkowie słynnej grupy dywersyjnej „Wawelberg” podczas III Powstania Śląskiego.

Wybudowane sto dwadzieścia lat temu budynki „Kolonii Wawelberga” to najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie, zlokalizowane między ul. Górczewską 15, 15A i Wawelberga 3. Powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli.
Na osiedlu uczciwi, niezamożni ludzie nie tylko znajdowali tani dach nad głową, ale też zostawali objęci bogatym programem społecznym. W Kolonii działała szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, która oferowała szczepienia i wizyty domowe lekarza, łaźnie i pralnie. Był to pierwszy w Polsce projekt pomocy mieszkaniowej, wyjątkowy projekt społeczny i architektoniczny.
Wawelbergowie wierzyli, że wspólne zamieszkanie rodzin o różnej religii i poglądach zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.

W tym roku Święto Kolonii uświetni koncert zespołu światowej sławy BESTER QUARTET

W ramach Święta od godziny 12:
- spektakl "O czym śniła Estera" z piosenkami w wykonaniu Marii Sadowskiej;
- recital Katarzyny Dąbrowskiej;
- Chór Staynia;
- Eksperymentalna pracowania muzyczna;
- Siesta Trio;
- Viva El Cajon;

Szczegółowy program: link

Zapraszamy!
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)