Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Współczesna

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Współczesna
📅 Data: czwartek, 10 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul.Piękna 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Polscy powojenni twórcy wystawiani są obecnie w najważniejszych galeriach na całym świecie. Retrospektywną wystawę Andrzeja Wróblewskiego zaprezentowała londyńska David Zwirner Gallery – najważniejsza brytyjska instytucja poświęcona sztuce współczesnej. Pracę na papierze artysty można będzie licytować na aukcji w Warszawie już 10 maja.

Jesteśmy świadkami renesansu polskich powojennych artystów na arenie międzynarodowej. Twórczość Andrzeja Wróblewskiego czy Aliny Szapocznikow została w tym roku po raz pierwszy zaprezentowana w Wielkiej Brytanii podczas indywidualnych wystaw. Jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie – londyńska Zwirner Gallery poświęciła Wróblewskiemu retrospektywną wystawę. Wśród pokazywanych dzieł znalazły się płótna oraz prace na papierze. Ich ceny wahają się od 35 tys. do nawet 375 tys. euro. W czasie swojego krótkiego życia (zmarł w wieku 30 lat) Wróblewski namalował ponad 200 obrazów i 800 dzieł na papierze. Gwasz był prawdopodobnie jego ulubioną techniką. Na kartkach zapisywał sceny z życia codziennego, pomysły, artystyczne inspiracje. Na aukcji pojawi się rzadkie, intymne dzieło artysty – „Kobiety z dzieckiem”. Jego cena wywoławcza to zaledwie 45 tys. zł

Na uwagę zasługuje również monumentalne dzieło Tomasza Tatarczyka „Stos” o imponujących rozmiarach, które zostało zaprezentowane szerokiej publiczności w 1988 roku na wystawie w Soho Center for Visual Artists w Nowym Jorku. Obraz z tej samej serii został sprzedany w listopadzie za 100 tys. złotych. Twórczość Tomasza Tatarczyka jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamkniętych bram, drogi, wzgórz, wąwozów, wody i unoszących się na jej powierzchni łodzi lub brodzących w niej psów. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie.

Początek XX wielu był momentem w którym za sprawą kubistów z Picassem na czele, rozpowszechniona została technika kolażu. To medium polegające na komponowaniu ze sobą różnych materiałów i tworzyw wykorzystywane było nie tylko przez kubistów, ale i dadaistów, futurystów czy surrealistów. W Polsce kolażem posługiwali się artyści zarówno ci o konotacjach surrealistycznych jak Kazimierz Mikulski i Zbigniew Makowski jak i związani z innymi nurtami sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje kolaż autorstwa Jadwigi Maziarskiej – kompozycję z lat 70-tych, zwaną potocznie Che Guevarą, będzie można licytować już od 4500 zł.

To nie jedyny kolaż, który znajdzie się na aukcji. W ofercie aukcyjnej znajdzie się niezwykle ciekawy, wczesny kolaż autorstwa Tadeusza Dominika. Uwagę zwracają dwie wybitne prace Jana Lenicy stworzone w oparciu o kadry z filmu „Labirynt”. Obraz z 1962 roku został obsypany nagrodami i stał się jedną ze sztandarowych pozycji nurtu refleksyjno-filozoficznego w polskiej animacji. Arcydzieło Jana Lenicy odczytać można jako wizję totalitarnej rzeczywistości miasta-labiryntu i skonfrontowanej z nim, dążącej do wolności jednostki. Za pomocą technik kolażu i wycinanki, w prezentowanych na aukcji pracach, artyście udało się wykreować budzący grozę i jednocześnie fascynujący świat.

W katalogu znalazły się również trzy prace Zbigniewa Makowskiego. W latach 60-tych artysta poznał André Bretona – przywódcę ruchu surrealistycznego. To wydarzenie ukształtowało jego twórczość. Zbigniew Makowski do dziś silnie związany jest ze środowiskiem surrealistów. Jest jednym z najoryginalniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Interesuje się różnymi dziedzinami nauki – matematyką, muzyką, jest znawcą wielu kultur, miłośnikiem poezji, pism filozoficznych i ezoterycznych. Urzekająca jest jubilerska precyzja jego rysunków. Kolekcjonerów może zainteresować kompozycja artysty „Do Landauera” oraz „Oko od śpiącej lalki”.

Na aukcji pod młotek pójdą prace najważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej m.in. Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Tarasina, Romana Opałki i Magdaleny Abakanowicz.

Aukcja „Prace na papierze: Sztuka Współczesna”: 10 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 30 kwietnia-10 maja, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji o Aukcji „Prace na papierze: Sztuka Współczesna” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱