Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aukcja Grafika Artystyczna

Aukcja Grafika Artystyczna
📅 Data: wtorek, 29 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul.Piękna 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W latach 60-tych pulsujące dzieła abstrakcjonistów były wszędzie – na biżuterii, naczyniach, pościeli, w reklamach i na plakatach. Kobiety, które chciały wyglądać jak Audrey Hepburn, nosiły kultowe, krótkie sukienki w op-artowskie wzory. Potem na blisko 50 lat o op-arcie świat zapomniał. Dziś prace Victora Vasarely'ego, Juliusza Stańczaka czy Wojciecha Fangora osiągają na aukcjach zawrotne kwoty. Jednak już za kilka tysięcy złotych można mieć na własność serigrafie największych twórców op-artu. Na aukcji Grafika Artystyczna obok prac abstrakcjonistów pojawią się prace najwybitniejszych artystów współczesnych oraz dawnych. Licytacja już 29 maja.

Kiedy w latach 90-tych Wojciech Fangor wrócił do kraju i próbował przekazać swoje prace na rzecz publicznych muzeów i instytucji kultury w Polsce, nikt poza Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu nie był nimi zainteresowany. Jego dzieła sprzedawano wtedy w światowych domach aukcyjnych po kilkaset dolarów. Wystarczyło kilkanaście lat, żeby ceny spektakularnie poszybowały w górę. W zeszłym roku za obraz olejny Fangora „IS 8” zapłacono na aukcji w Polsce 1,1 miliona złotych. Na majowej licytacji serigrafię Fangora będzie można licytować już od 15 tys. złotych. To ułamek wartości największych dzieł artysty. Renesans na światowym rynku sztuki przeżywa obecnie również twórczość Juliana Stańczaka. W zeszłym roku jego obraz „Bathing in red” został sprzedany w Polsce za ponad 300 tysięcy złotych. Na aukcji znajdą się dwie serigrafie artysty. Będzie można je licytować już od 2,2 tys. złotych. Za największą gwiazdę nurtu uchodzi Victor Vasarely. Na aukcji znajdą się trzy grafiki artysty, ceny wywoławcze zaczynają się już od 1,8 tys. złotych. W ofercie znalazły się również prace najwybitniejszych twórców grafiki artystycznej w tym m.in. niezwykle rzadka heliotypia Zdzisława Beksińskiego. Praca pochodzi z początków twórczości artysty, którego uznaje się za wirtuoza medium fotograficznego, jednak po fotograficznych eksperymentach uznał tę formę za zbyt ograniczającą. Beksiński wykonywał heliotypie w niedużych nakładach, stąd duże zainteresowanie tego typu pracami na rynku sztuki. Kolekcjonerów z pewnością zainteresuje „Teka Konfrontacje”, która dokumentuje drogę polskiej powojennej awangardy. Składa się z trzydziestu prac na papierze takich autorów jak Tadeusz Kantor, Erna Rosenstein, Henryk Stażewski, Stanisław Fijałkowski, Tadeusz Dominik czy Jadwiga Maziarska.

Licytację prac artystów tworzących po wojnie poprzedzi dział grafik dawnej. W ofercie pojawi się wiele wybitnych nazwisk, które zapisały się w historii tej dziedziny sztuki. Warto wymienić tu m.in. Józefa Pankiewicza czy Karola Mondrala. Uwagę zwracają również artyści, niezwykle popularnych ostatnio na rynku sztuki, kręgów École de Paris – Mojżesz Kisling, Henryk Hayden, Maurycy Minkowski. Praca tego ostatniego zdobi okładkę katalogu. W latach 20. należał on do najbardziej popularnych malarzy żydowskich, interesował się mistycyzmem, ale też często poruszał temat wojny i pogromów. Fascynacje paryską szkołą w ostatnich latach życia poczuł Tymon Niesiołowski, autor wystawianego na aukcji „Aktu żeńskiego”. Inspirację stanowiła dla niego ekspresyjna sztuka Modiglianiego oraz Gauguina. Katalog otwierają dwie autolitografie autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa praca „Wnętrze Kościoła Panny Marii w Krakowie” przygotowana na obchody jubileuszu 700-lecia powstania kościoła mariackiego w Krakowie. Grafika jako technika artystycznego wyrazu fascynowała zarówno artystów, jak i ich promotorów. Feliks „Manggha” Jasieński, krytyk sztuki, kolekcjoner i propagator nowych technik rytowniczych zachęcał artystów do próbowania sił w technikach graficznych. Tworzenie grafik okazało się złożonym procesem twórczym, na który składało się wykonanie projektu, matrycy oraz odbitek, co stawiało je na równi z oryginalnymi dziełami sztuki. W technikach graficznych artyści często powtarzali temat ze swych obrazów olejnych. Tak uczynił Jan Stanisławski w proponowanej na aukcji grafice „Topole” z 1901 roku. „W tej pięciobarwnej odbitce artysta powtórzył motyw swojego obrazu olejnego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Dla każdego koloru wykonał osobny rysunek na oddzielnym kamieniu, po zestawieniu ich w procesie odbijania powstał ostateczny efekt. Ceny grafik twórców dawnych w katalogu zaczynają się już od 300 zł.

Aukcja Grafika Artystyczna: 29 maja 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 16-29 maja 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Grafika Artystyczna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧