Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc Muzeów w ŻIH

Noc Muzeów w ŻIH
📅 Data: sobota, 19 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na Noc Muzeów w Żydowskim Instytucie Historycznym. Tej nocy będą mieli Państwo okazję zobaczyć trzy wyjątkowe ekspozycje:

☛ „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę” – o godz. 20:00 rusza oprowadzanie kuratorskie z Zuzanną Benesz-Goldfinger!

Szmul Zygielbojm jako członek działającej w Londynie Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej alarmował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją. Jako jedna z nielicznych osób przebywających poza okupowaną Polską zrozumiał, że Szoa jest wydarzeniem bez precedensu w historii. W poczuciu osamotnienia w prowadzonej walce popełnił samobójstwo.

☛ „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” – o godz. 21:00 oprowadzanie kuratorskie!

Działająca pod kierunkiem Emanuela Ringelbluma grupa Oneg Szabat dokumentowała los polskich Żydów pod okupacją niemiecką, a następnie ich Zagładę. Dzięki ukryciu zgromadzonych przez nią dokumentów i ich późniejszemu odnalezieniu mamy dostęp do jednego z najważniejszych świadectw poświęconych Holocaustowi widzianemu z perspektywy ofiar – Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.

Wystawa prezentuje oryginały z Archiwum, a także jedną z dwóch baniek po mleku, w której na początku 1943 r. ukryto część dokumentów.

☛ „Bejt Tfila – Dom Modlitwy”

Wystawa prezentuje podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi, pokazujemy ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bóżnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku.

Zapraszamy od godz. 19:00 do 23:00.

Uwaga! Wydarzenie jest bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o kontakt rezerwacja@jhi.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę