Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

OBYWATELE 1918. WIDOWISKO NARRACYJNE

OBYWATELE 1918. WIDOWISKO NARRACYJNE
📅 Data: niedziela, 27 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Osią naszej opowieści jest zaczerpnięta z Soli ziemi Józefa Wittlina historia Piotra Niewiadomskiego — Hucuła, który stał się żołnierzem I wojny światowej. Włączamy w nią, na zasadzie konstrukcji szkatułkowej, kilka mniejszych opowieści, w centrum których jest „chłopskie ciało w podróży”: wywożone na wojnę, zmagające się z pieszą i kolejową trasą do Bremy czy Hamburga, ściśnięte między pokładami w morskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, wiezione do Brazylii, uciekające przed frontem na wschód w roku 1915. Wykorzystujemy fragmenty listów polskich migrantów do USA i Brazylii, fragmenty książki Martina Pollacka Cesarz Ameryki, fragmenty książki Anety Prymaki Zapomniani uchodźcy. Bieżeństwo 1915 i fragmenty pamiętników chłopskich wydanych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w latach 30. I wszędzie tam szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zwykły człowiek może prowadzić życie, gdy ciągle w paradę wchodzi mu wielka historia i jej wielka maszyneria?

Małgorzata Litwinowicz — opowiadaczka, naukowczyni, animatorka kultury. Współzałożycielka Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997), kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (od 2006). Autorka scenariuszy i wykonawczyni widowisk narracyjnych odwołujących się tekstów literackich o charakterze partyturowym takich jak epika Homera, ballady Adama Mickiewicza, Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego, teksty Mirona Białoszewskiego, baśnie Hansa Christiana Andersena, twórczość Miguela Cervantesa. Jako opowiadaczka występowała na międzynarodowych festiwalach w Szkocji, Turcji i Niemczech.
W 2005 uzyskała stopień doktora na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczy historii kultury polskiej XIX wieku, prowadzi warsztaty dla studentów, animatorów kultury i osób związanych z edukacją kulturalną. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich.

Jolanta Kossakowska — wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim dwa albumy. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny
fot.: autor: Czarli Bajka

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧