Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kryteria malarstwa - spotkanie

Kryteria malarstwa - spotkanie
📅 Data: niedziela, 27 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Kostrzewskiego 1, Pawilon Sztuki ERGO Hestia (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kiedy malarstwo jest dobre? Kto to dzisiaj rozstrzyga i na jakiej podstawie? Czy wciąż obowiązują jakieś kryteria wewnętrzne, wynikające pośrednio z historii awangardy, związane z malarskim rzemiosłem, konstrukcją, materiałem, techniką, postawą twórcy? Czy może wprost przeciwnie – w dobie wyczerpania tradycyjnych paradygmatów, pluralizmu estetyk i obiegów sztuki, wszelkie kryteria mają charakter czysto instytucjonalny?

Kto w takiej sytuacji posiada nad malarstwem władzę? W jakim zakresie sprawuje ją rynek aukcyjny, w jakim prywatne galerie i kolekcjonerzy, w jakim zaś wybory instytucji publicznych? Czy kuratorski mainstream posiada skuteczne narzędzia rozpoznawania nowej awangardy? Czy jest dokładnie na odwrót – takich narzędzi brakuje, selekcja jest arbitralna, a na marginesach, podobnie jak wielokrotnie w przeszłości, wciąż funkcjonują malarze nierozpoznani?

Jak sens tego typu pytań zmienia internet i media społecznościowe? Jak nowe technologie wpływają na malarstwo oraz na jego percepcję? W jakim stopniu zmieniają sposób istnienia obrazów? Czego nas uczy przypadek zombie formalizmu – zawrotna kariera artystów w rodzaju Oscara Murillo?

Bezpośrednim kontekstem oraz tłem dla dyskusji będzie wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk – jednej z ciekawszych artystek młodego pokolenia, absolwentki pracowni Dominika Lejmana i Pawła Jarodzkiego, finalistki 8. konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2009), 10. konkursu Gepperta (2011) oraz 42. biennale malarstwa Bielska Jesień (2015). Oprócz artystki wezmą w niej udział uznani teoretycy i krytycy sztuki – Aleksander Celusta (Galeria Henryk), Magalena Ujma oraz Iwo Zmyślony.

Izabela Chamczyk - link
Aleksander Celusta - link
Magdalena Ujma - link
Iwo Zmyślony - link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️