Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PROJECT ROOM - Karolina Hałatek "Scanner Room"

PROJECT ROOM - Karolina Hałatek "Scanner Room"
📅 Data: wtorek, 24 czerwca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJECT ROOM
Karolina Hałatek
"Scanner Room"

Otwarcie: 24 czerwca 2014 (wtorek), godz. 19.00
Wystawa trwa do 13 lipca 2014

Kuratorka: Kaja Pawełek
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

Karolina Hałatek przekształca Project Room w "Scanner Room" – instalację zaprojektowaną specjalnie do przestrzeni galerii i w całości ją pochłaniającą, tworzącą environment skonstruowane i wypełnione światłem. Forma jest minimalistyczna, jej najistotniejszym elementem jest stały monochromatyczny przepływ światła, który materializuje się i następnie rozprasza. Przestrzeń przeznaczona jest do przebywania w jej wnętrzu a to, co widzialne jest w tym wypadku dopiero początkiem indywidualnego doświadczenia, które zabarwić się może zarówno różnymi emocjami, jak i stanami świadomości.

Skanowanie służy zwykle odwzorowaniu obrazu, bądź odczytaniu zapisanych i zakodowanych treści. Prześwietlenie można traktować więc jako rodzaj potencjalnej introspekcji, stanu skupienia, spotkania i wymiany z samym sobą. Jego intensywność rozwija się w czasie i może być bliska medytacji, ale także mieć postać chwilowego błysku, krótkotrwałego odczucia czy obrazu. Artystka zwykle stara się redukować wyjściową ideę pracy, szukając dla niej optymalnej formy, opartej na klarowności, uproszczeniu i koncentracji. Podobnie jak we wcześniejszych pracach: "Cave", "Iridescent" i "Enter me" projektuje przestrzeń doświadczenia skonstruowaną na przecięciu działania wizualnego, architektonicznego i rzeźbiarskiego.

Jej praktyka wpisuje się w tradycję sztuki wykorzystującej światło jako materiał, by przywołać choćby najbardziej oczywiste przykłady Dana Flavina czy Olafura Eliassona, w pracowni którego na berlinskiej UdK uczestniczyła w warsztatach, a także w przypadku najnowszej pracy, niektórych realizacji Alfredo Jaara (szczególnie "Lament of the Images"). W ramach pracy dyplomowej zaprojektowała salę koncertową zbudowaną za pomocą światła i mogącą płynnie zmieniać formę a tym samym oddziaływać na percepcję widzów i słuchaczy. Jej zainteresowanie światłem, czasem i przestrzenią nie ma jednak charakteru formalistycznego, a sytuuje się blisko różnych metod i praktyk duchowych, służących z jednej strony samopoznaniu, oczyszczeniu czy wedle samej artystki „odprogramowaniu”, z drugiej badaniu świata naturalnego i świata nauki oraz wyjściu poza siebie i innych, ku doświadczeniu transcendentalnemu.

Karolina Hałatek tworzy instalacje site-specific i video. Koncentruje się na badaniu relacji pomiędzy sferą wizualną i metafizyczną a głównym przedmiotem jej twórczości jest światło. Pracowała jako scenograf przy produkcjach, które miały premiery m. in. na festiwalach w Cannes i Camerimage. Jej prace były pokazywane między innymi podczas Fringe Festival w Edynburgu, Light Move Festival, Fotofestiwalu w Łodzi, jak też w galeriach w Londynie, Berlinie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bytomiu i Tczewie. Jest absolwentką University of the Arts London i Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała także na Universität der Künste Berlin (UdK), gdzie uczestniczyła w warsztatach w Institut für Raumexperimente pod kierunkiem Olafura Eliassona. W 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Partnerzy wystawy / Partners of the exhibition: METEX-JC Cascarino, LTT|oświetlenie i technika sceniczna

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧