Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kobiety w starym kinie – wakacyjny cykl filmowy

Kobiety w starym kinie – wakacyjny cykl filmowy
📅 Data: niedziela, 12 sierpnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W te wakacje cofniemy się w czasie i zabierzemy Was do małego, starego kina, aby przypomnieć najważniejsze kobiece role w filmach z lat 20. i 30.

Spotykamy się w każdą sobotę i niedzielę o godz. 16:00!
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

PROGRAM:

07.07 i 29.07
Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
reż. Eugen Illes (1918, 85 min)
Niezapomniana rola Poli Negri, pierwszej polskiej gwiazdy, która zrobiła międzynarodową karierę. Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów, poznaje młodego, utalentowanego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością, lecz ich miłość zostaje wystawiona na ciężkie próby.
Film po rekonstrukcji cyfrowej.

08.07 i 21.07
Dziewczęta z Nowolipek
reż. Józef Lejtes (1937, 97 min)
Adaptacja popularnej powieści Poli Gojawiczyńskiej. Warszawa tuż przed wybuchem I wojny światowej. Cztery przyjaciółki: Kwiryna, Bronka, Franka i Amelka kończą szkołę i wchodzą w dorosłe życie. Sugestywne studium społecznych mechanizmów tłumiących kobiece aspiracje i chęć uniezależnienia się. W rolach głównych gwiazdy przedwojennego kina: Elżbieta Barszczewska, Jadwiga Andrzejewska, Tamara Wiszniewska, Anna Jaraczówna, a na drugiem planie – sama Mieczysława Ćwiklińska.

14.07 i 22.07
Druga młodość
reż. Michał Waszyński (1938, 80’)
Irena Mohort (Maria Gorczyńska) jest mężatką, która czuje się zagubiona i samotna w swoim związku. Pewnego dnia poznaje Jerzego, kolegę swojego dorosłego syna. Jerzy, biorąc ją za siostrę przyjaciela, zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Irena odwzajemnia jego uczucie. Twórcy filmu wywołali skandal i złamali społeczne tabu, poruszając temat związków dojrzałych kobiet z młodszymi mężczyznami.

15.07 i 28.07
Strachy
reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski (1938, 94’)
Warszawski kabaret, w którym pracują główne bohaterki filmu Teresa i Linka, zostaje zamknięty. Dziewczyny muszą wyjechać do prowincjonalnego miasteczka i podjąć pracę w lokalnym teatrzyku. Film na podstawie bestselerowej książki Marii Ukniewskiej, popularnej tancerki warszawskich kabaretów, odsłania kulisy trudnego i pełnego upokorzeń życia tancerek. Debiutującej w roli głównej Hannie Karwowskiej towarzyszy wspaniała Jadwiga Andrzejewska oraz super-gwiazda przedwojennego kina – Eugeniusz Bodo.

04.08 i 19.08
Księżna Łowicka
reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz (1932, 89')
W roli tytułowej wystąpiła ówczesna królowa polskiego ekranu Jadwiga Smosarska. To opowieść o Joannie Grudzińskiej, żonie wielkiego księcia Konstantego. Twórcy filmu podeszli jednak dość swobodnie do prawdy historycznej, co źle ocenili przedwojenni krytycy. Doceniono za to wierne odtworzenie realiów epoki, a zwłaszcza efektowne ukazanie wybuchu powstania listopadowego. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

05.08 i 18.08
Trędowata
reż. Juliusz Gardan (1936, 83')
Adaptacja słynnej powieści Heleny Mniszkówny. To historia o tragicznym uczuciu łączącym arystokratę Waldemara Michorowskiego ze zubożałą szlachcianką Stefcią Rudecką. Stefcię zagrała młodziutka Elżbieta Barszczewska, dla której był to dopiero drugi, ale już przełomowy występ zapewniający jej status gwiazdy. Poza tym w filmie zobaczymy śmietankę ówczesnego aktorstwa: Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisławę Wysocką, Tamarę Wiszniewską czy Franciszka Brodniewicza.

11.08 i 26.08
Szpieg w masce
reż. Mieczysław Krawicz (1933, 77 min)
Profesor Skalski wraz z synem pracują nad wynalazkiem, dzięki któremu będą w stanie zatrzymać wszystkie wojny na świecie. Ich działalnością interesuje się wywiad obcego państwa, który wysyła na misję specjalną swoją agentkę. W rolę szpiega wcieliła się słynna piosenkarka Hanna Ordonówna i to właśnie z tego filmu pochodzi jedna z jej najpopularniejszych piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”.

12.08 i 25.08
Kobiety nad przepaścią
reż. Michał Waszyński, Emil Chaberski (1938, 76 min)
Ekranizacja powieści Antoniego Marczyńskiego „W szponach handlarzy kobiet”, której twórcy poruszyli ważny problem handlu żywym towarem. Główną bohaterką filmu jest Marysia Żurkówna, dziewczyna z prowincji, która wyjeżdża do Ameryki, aby poprawić swoją sytuację. W rolę Marysi wcieliła się Maria Bogda, a na ekranie zobaczymy także: Jadwigę Andrzejewską, Tamarę Wiszniewską, Stanisławę Wysocką oraz Aleksandra Żabczyńskiego i Adama Brodzisza. Film został zrealizowany pod protektoratem i przy udziale Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę