Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Osiedlowe akcje | Bloki w kulturze

Osiedlowe akcje | Bloki w kulturze
📅 Data: sobota, 29 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. FINA, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Osiedlowe akcje, co chcesz o nich wiedzieć?” – pytali na pierwszej płycie prekursorzy polskiego rapu z Molesty.

I my – umiejscowieni pośrodku służewskiego osiedla – mamy wiele pytań. Odpowiedzi na temat historii blokowisk, ich kulturotwórczej i społecznej roli poszukamy w filmie, muzyce, literaturze i urbanistyce.

Zapraszamy na Osiedlowe Akcje.

PROGRAM:

🎥 „Bloki” – pokaz filmu
-> godz. 17:00 – 18:00, sala Ziemia Obiecana

Zapraszamy na pokaz pierwszego długometrażowego dokumentu poświęconemu budownictwu mieszkaniowemu w powojennej Polsce:

"Bloki", reż. Konrad Królikowski, 2017, 57 min.
Opowieść o historii polskich blokowisk, w której modernistyczne idee urbanistów zderzają się najpierw z wytycznymi partii, a potem z równie bezwzględnymi prawami rynku. Twórcy rozmawiają z architektami i urbanistami odpowiedzialnymi za słynne PRL-owskie osiedla, deweloperami, a także mieszkańcami bloków z wielkiej płyty.

WSTĘP:
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 16:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia. Liczba wejściówek jest ograniczona (120).

Wejściówki dotyczą pokazu filmu oraz panelu "Beksiński, Białoszewski, Molesta – dyskusja i przegląd archiwów". Osoby, które zdecydują się na udział w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.


📼 Beksiński, Białoszewski, Molesta – dyskusja i przegląd archiwów
-> godz.18:00 – 19:30, sala Ziemia Obiecana

W nowych osiedlach mieszkali nie tylko migrujący do miast robotnicy, lecz także artyści, którzy unieśmiertelniali je w swojej twórczości.

Bloki stały się inspiracją dla poezji Mirona Białoszewskiego, przedmiotem wnikliwej dokumentacji Zdzisława Beksińskiego oraz najważniejszym tematem dla pionierów rapu z ursynowskiej Molesty. Zapraszamy na dyskusję, której towarzyszyć będzie pokaz teledysków, nagrań audio i archiwów multimedialnych związanych z tymi twórcami. Wezmą w niej udział dr hab. Agnieszka Karpowicz (Instytut Kultury Polskiej UW), reżyser Konrad Królikowski ("Bloki") oraz dziennikarz i raper Jakub Rużyłło. Rozmowę poprowadzi dziennikarka, autorka książki „Bloki w słońcu” – Lidia Pańków. Panelowi towarzyszyć będzie pokaz teledysków, nagrań audio i archiwów multimedialnych związanych z tymi twórcami.

WSTĘP:
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 16:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Wejściówki dotyczą zarówno wydarzenia Bloki – pokaz filmu, jak i dyskusji Beksiński, Białoszewski, Molesta. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.


📷 Bloki w kadrze
-> godz. 20:00 – 21:00, sala MINIMAX / kawiarnia Iluminacja

Miłości, tragedie i codzienne losy bohaterów polskiego kina często rozgrywały się w osiedlowej scenerii. Zapraszamy na wystawę ukazującą bloki okiem operatorów.

Wernisaż wystawy fotosów i werkfotosów ukazujących filmy rozgrywające się w blokowej scenografii. Zobaczymy ciągnące się po horyzont wieżowce oraz zajrzymy do mieszkań głównych bohaterów. Nie zabraknie dzieł największych polskich twórców (Wajda, Kieślowski, Zanussi), kadrów z kultowych komedii i animacji. Wystawie towarzyszyć będą nagrania Polskiej Kroniki Filmowej, która dokumentowała budowę kolejnych osiedli oraz codzienność ich mieszkańców. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi dziennikarka filmowa Kaja Klimek.

WSTĘP:
Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.


💿 Piernikowski - koncert
-> godz. 21:00 – 22:00, sala Ziemia Obiecana

Jako jeden z najciekawszych twórców rapu Piernikowski wypracował autorski język, w którym poetycka melancholia miesza się z prostym przekazem rodem z blokowisk.

Puentą wydarzenia Osiedlowe akcje będzie solowy koncert współtwórcy duetu Syny. Piernikowski ma na koncie dwa świetnie przyjęte przez krytykę albumy: Się Żegnaj oraz No Fun. W jego muzyce słychać echa nowej fali czy dubu, ale także nawiązania do starej szkoły polskiego rapu. Snute przez niego opowieści, zanurzone osiedlowej codzienności, stawiają go w jednym rzędzie z najoryginalniejszymi współczesnymi twórcami języka polskiego.

WSTĘP:
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 20:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona (120).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film koncert spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę