Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Półtora" Galeria Bez Słowa

Wernisaż wystawy "Półtora" Galeria Bez Słowa

reklama
data Data: 14 października 2018, niedziela

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Ursynów, Bez Słowa, ul. Fosa 3 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Patryk Krendzelak, Półtora

Patryk Krendzelak (rocznik 1996) to artysta bardzo młody, ale posiadający już wewnętrzną dojrzałość twórcy zmierzającego w konsekwentnym kierunku własnego stylu. Jeszcze przed przyjęciem na warszawską Akademię Sztuk Pięknych brał udział w festiwalach i miał indywidualne wystawy, jest również laureatem stypendium artystycznego. Krendzelak podąża za głosem wewnętrznej intuicji. Jego obrazy z pierwszej kolekcji mają mroczną dynamikę, płótna falują od niespokojnej, wzburzonej energii, faktura jest pofałdowana, jakby skrywała się za nią obca, pulsująca materia. Zafascynowany ikonicznym parasolem wychodzącym z płótna obrazów Kantora, maluje figuratywne obiekty, które wybijają się z płaskiej powierzchni obrazu, poskręcane wewnętrznym bólem, jak tajemnicze postaci z imginarium Zdzisława Beksińskiego.
Druga kolekcja to już płótna bardziej geometryczne, jaśniejsze, statyczne. Swoją głębię zawdzięczają wprowadzeniem elementu z zewnątrz. Przyjaciele malarza podarowali mu bowiem namalowane przez siebie kształty, które potem zostały przetworzone i przefiltrowane przez wrażliwość i wyobraźnię estetyczną Krendzelaka. Obiekty zawieszona na szarym tle są jak wykute w kamieniu rzeźby.
Młody artysta na płótno przelewa swoje myśli i uczucia, bardzo osobiste i powikłane, nie czerpie inspiracji ze świata zewnętrznego, nie nawiązuje do aktualnych wydarzeń czy sytuacji społecznej. Ten gest powrotu do własnego wnętrza wpisuje jego twórczość w szerszy nurt młodego malarstwa, który nazywany jest nadrealizmem. Do tego nurtu należą takie gwiazdy polskiej sztuki najnowszej o ugruntowanej już pozycji na rynku sztuki jak Tymek Borowski, Paweł Śliwiński czy Jan Jakub Ziółkowski. Zwracając uwagę na młody wiek malarza, nie można uznać tego powinowactwa za efekt świadomego czytania trendów, jest w nim bowiem naiwna szczerość towarzysząca pierwszym romantycznym gestom człowieka, który przelewa na płótno swój wewnętrzny świat, nie zastanawiając się jak świat zewnętrzny go odbierze i opisze.
Coraz więcej obrazów tego młodego malarza znajduje uznanie wśród kolekcjonerów.

Olga Clarke
kuratorka
Galeria Bez Słowa
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site