Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja: represyjna hybryda – sztuka a realność pracy

📅 Data: czwartek, 20 czerwca 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Dyskusja towarzysząca wystawie „Wolny strzelec”

Represyjna hybryda – sztuka a realność pracy

z udziałem: Rafała Jakubowicza, Ewy Toniak, Jarosława Urbańskiego, Julity Wójcik
prowadzenie: Mikołaj Iwański

Czy sztuka powstaje jako efekt pracy? To pozornie banalne pytanie niesie za sobą długą tradycję niedopowiedzeń, zarówno ze strony samych artystów, jak i tych, którzy czerpią całkiem wymierne korzyści z ich aktywności. Koszt podtrzymywania tego niedopowiedzenia jest całkiem realny i ponoszony przez samych artystów, mamionych odległymi korzyściami na iluzorycznym rynku sztuki, perspektywą budowy własnej kariery itp.

Wolny strzelec, freelancer to postać będąca skrzyżowaniem opisanego przez Guya Standinga specjalisty z prekariuszem. Nie mieści się w żadnej z tych dwu kategorii, gdyż zostały one opisane z myślą o niekwestionowanych uczestnikach rynku pracy. A świat sztuki broni się przed postrzeganiem siebie jako jego części.

Czy mimo specyfiki pracy twórczej możliwe jest stworzenie zrębów wspólnego działania ignorującego hierarchie świata sztuki?
Czy artyści mogą trwale przełamać tę iluzję, która oddziela ich od wyartykułowania najbardziej pilnych potrzeb?
Czy możliwe jest przełamanie iluzji rynku sztuki jako docelowego źródła realnych przychodów?
Czy mimo wszelkich dzielących to środowisko różnic mogą rozpoznać siebie jako ludzi pracy i wypracować reprezentację, która upodmiotowi w ramach negocjacji ekonomicznych i socjalnych?


Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii na UAM, członek AICA, zajmuje się badaniem polskiego rynku sztuki.

Rafał Jakubowicz – artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny), gdzie obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta i prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Społecznej. Zajmuje się również krytyką sztuki, członek AICA. Na wystawie „Wolny strzelec” prezentowana jest jego praca Manifest (2013).

Ewa Toniak – dr nauk humanistycznych, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, członkini AICA. Wykłada na Gender Studies przy ISNS UW i IBL PAN, a także w Collegium Civitas. Kuratorka wystawy Wolny strzelec.
Jarosław Urbański — socjolog i działacz społeczny. W latach 80. uczestniczył w ruchu Wolność i Pokój. Współzakładał Federację Anarchistyczną i Stowarzyszenie OBJECTOR. Jest jednym z założycieli i koordynatorem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Związany ze środowiskiem poznańskiego squatu Rozbrat.

Jarosław Urbański – socjolog i działacz społeczny. W latach 80. uczestniczył w ruchu Wolność i Pokój. Współzakładał Federację Anarchistyczną i Stowarzyszenie OBJECTOR. Jest jednym z założycieli i koordynatorem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Związany ze środowiskiem poznańskiego squatu Rozbrat.

Julita Wójcik – artystka, autorka akcji artystycznych, laureatka Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii Sztuki Wizualne za Tęczę na Placu Zbawiciela. Jej zdarzenie w Małym Salonie Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie zatytułowane Obieranie ziemniaków (2001) było zamanifestowaniem roli artysty jako zwykłego pracującego człowieka, a tworzenia sztuki jako codziennej pracy. Na wystawie „Wolny strzelec” prezentowane są jej prace: Wzór dobrych praktyk (2013) i Umowa o pracę (1 maja 2012).

sala warsztatowa
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę