Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Tereza Boučková w Warszawie - Czesko-polska jesień literatury

Tereza Boučková w Warszawie - Czesko-polska jesień literatury

reklama
📅 Data: czwartek, 18 października 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Trwa Czesko-polska jesień literatury!
Zapraszamy na wydarzenie "Rok z życia kobiety" czyli spotkanie z czeską pisarką Terezą Boučkovą.
Rozmowę z autorką poprowadzi dziennikarka "Wysokich Obcasów" Karolina Sulej, tłumaczyć będzie Anna Radwan- Żbikowska.
Fragmenty książki przeczyta dla Was aktorka Teatru Narodowego, Sławomira Łozińska.

Powieść "Rok Koguta" (przeł. Olga Czernikow, wyd. Afera, 2017) wzbudziła niemałe zainteresowanie czytelników. Autorka z bolesną szczerością opowiada w książce m.in. o nieudanej adopcji dwóch romskich chłopców, depresji i niemocy twórczej.

Spotkania z Terezą Boučkovą zawsze są niezapomnianym przeżyciem - autorka nie tylko ciekawie opowiada o własnych doświadczeniach i twórczości, lecz także - jeśli tylko odpowiednio się ją podejdzie - daje widzom radość obcowania ze swoim niezykłym talentem wokalnym.

FRAGMENTY POLSKICH RECENZJI "Roku Koguta":

"W tę książkę wsiąka się momentalnie, przeżywa ją do samego końca i długo potem. To duża sztuka napisać o nieudanej adopcji Romów, a więc temacie mocno kontrowersyjnym i jednocześnie ważkim społecznie, nie przejaskrawiając go, nie popadając w banał czy w zbytnią dydaktykę. Bouĉková wygrywa tym, że jest w tej opowieści kobietą z krwi i kości, prawdziwą od początku do końca. Taką, która może się mylić, której może w życiu nie iść, i która będzie z trudem przyjmowała kolejne porażki, ale będzie jakoś parła do przodu."
Mikołaj Marszycki, natemat.pl

Tak, „Rok koguta” jest książką aktualną, bo szczerość jest zawsze aktualna. Pozostaje jedynie pytanie, czy jesteśmy w stanie z taką dawką szczerości się uporać w świecie gotowych recept, w świecie, gdy zawsze to ci „inni” decydują o tym, co masz myśleć i robić.
Sławomir Domański, oficjalna recenzja portalu lubimyczytac.pl

Tak naprawdę czeska pisarka uczyniła więcej niż każdy z nas może sobie wyobrazić. Odwagi wymagała nie tylko sama adopcja, prawdziwym heroizmem było opowiedzenie o upadku własnej rodziny i porażce, którą odniosła jako matka. (…) Mocna, szczera i odważna, boleśnie doskonała powieść.
Marta Pyznar, Cuddle-up-with-a-good-book.blogspot.com

Rok Koguta jest nie tylko bardzo szczerą i odważną powieścią, ale też świetnie napisanym tekstem. Zaskakuje formalną i stylistyczną świeżością.
Karolina Nos, CzepiamSieKsiazek.pl

WIĘCEJ O AUTORCE:
Tereza Boučková (ur. 1957), czeska pisarka, scenarzystka i publicystka. Po maturze podpisała Kartę 77, czym ściągnęła na siebie długotrwałe represje polityczne. Władze czechosłowackie uniemożliwiły jej zdobycie wykształcenia i odpowiedniej posady, była zmuszona pracować jako sprzątaczka, listonoszka czy dozorczyni. Mimo to samodzielnie kontynuowała edukację i wkrótce zaczęła realizować się również w dziedzinach artystycznych. Występowała na scenach praskich teatrów niezależnych, także u boku swojego ojca, wybitnego pisarza Pavla Kohouta, śpiewała (i śpiewa do dziś) w żydowskim chórze Mišpacha. Jest autorką powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy, m.in. do nagradzanego filmu Gnojki (Smradi) z 2002 roku. Za debiutancką powieść "Indiánský běh" otrzymała w 1990 roku Nagrodę Jiřego Ortena. Światową sławę przyniosła jej książka "Rok Koguta" (Rok kohouta), bestsellerowa powieść łącząca elementy dziennika i autobiografii. W roku 2016 Boučková została odznaczona za zasługi w walce z komunizmem.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek w cenie promocyjnej ;)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę