Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Współczesne Chiny: komunistyczne czy konfucjańskie?

Współczesne Chiny: komunistyczne czy konfucjańskie?
📅 Data: wtorek, 13 listopada 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


13 listopada wraz z Wydawnictwo Akademickie Dialog zapraszamy na spotkanie "Współczesne Chiny: komunistyczne czy konfucjańskie', wokół książki prof. Bogdana Góralczyka „Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Jacoby.

Tematem spotkania będą dzisiejsze Chiny – opisane w niezwykły sposób w najnowszej książce prof. Góralczyka – a w szczególności kwestia chińskiej kulturowej i ideologicznej tożsamości. Renesans chińskiej polityki i rozwoju gospodarczego zachodzi równolegle z renesansem Chin jako cywilizacji, która pomimo trwającego zaledwie dziesięciolecia związku z marksizmem coraz chętniej odwołuje się do wielowiekowej tożsamości konfucjańskiej. Wpływ tych powszechnie kojarzonych z Chinami światopoglądów na dzisiejsze oblicze Państwa Środka będzie punktem wyjścia tego spotkania.

BOGDAN GÓRALCZYK
politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Profesor w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego (od 2016 r. dyrektor). Od pierwszej wizyty w Chinach w 1976 r. obserwator i analityk zmian dokonujących się w Państwie Środka oraz w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (Tajlandia i Birma – Mjanma, gdzie był ambasadorem), śledzonych metodycznie podczas licznych wyjazdów studyjnych. Prezentowana książka stanowi podsumowanie wiedzy na ten temat i ukazuje się w czterdziestą rocznicę zainicjowania chińskiego programu reform, któremu Autor świadomie towarzyszył. Inne zainteresowania badawcze: procesy, zmiany i kryzysy na terenie UE, ze specjalnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowej i Węgier (z uwagi na znajomość języka i długoletnią służbę dyplomatyczną w tym kraju); kształtujący się nowy ład światowy i wpływ nań ze strony wschodzących rynków.

O KSIĄŻCE:
Opowieść o chińskim sukcesie, jakiej jeszcze nie było: Góralczyk przebija się przez mury propagandy i warstwy ogranych schematów, pokazując wewnętrzne kulisy przemian, wątpliwości, paradoksy i kręte ścieżki decyzyjne chińskich elit władzy. Tym przekrojowym opracowaniem, opartym przede wszystkim na nieznanych szeroko źródłach chińskich, zadaje cios nie tylko miernej publicystyce, ale i całemu pokoleniu badaczy Chin współczesnych. No bo co jeszcze można dodać do takiej analizy?
dr Marcin Jacoby, sinolog, autor Chin bez makijażu

Wtorek, 13 listopada 2018 r., godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie
Wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę