Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Studia o niepełnosprawności: historia i założenia

Studia o niepełnosprawności: historia i założenia
📅 Data: wtorek, 04 grudnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Centrum Sztuki Włączającej: Downtown zaprasza na wykład dr Natalii Pamuły. Spotkanie poświęcone będzie historii studiów o niepełnosprawności ("disability studies"), w tym przede wszystkim drodze do sformułowania przełomowego w myśleniu o niepełnosprawności jej społecznego modelu ("social model of disability"), co miało miejsce w Wielkiej Brytanii w latach ‘70 XX wieku. Ważnym punktem odniesienia będzie tu również odmienna od brytyjskiej trajektoria wyłonienia się ruchu na rzecz praw osób niepełnosprawnych w USA, szczególnie w tym wymiarze, w jakim ruch na rzecz praw osób niepełnosprawnych jest ruchem emancypacyjnym.

Podczas wykładu przybliżony zostanie podział między „uszkodzeniem” ("impairment") a niepełnosprawnością ("disability"), stworzonym przez brytyjskie disability studies, omówiony zostanie również manifest The Union of the Physcially Impaired Against Segregation z 1976 roku, który stanowi podwalinę studiów o niepełnosprawności.

Zastanowimy się dlaczego niepełnosprawność jest historycznie uwarunkowaną kategorią polityczną (nie medyczną) i co ją łączy z rasą, płcią i klasą.

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa)
prowadzenie: dr Natalia Pamuła
wstęp wolny

Natalia Pamuła - w 2018 roku obroniła doktorat na temat reprezentacji niepełnosprawności w polskiej literaturze młodzieżowej i pamiętnikach osób z niepełnosprawnościami okresu 1954-1991 na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku, autorka artykułów na temat niepełnosprawności w polskiej kulturze i historii; wraz z Magdą Szarotą i Martą Usiekniewicz redaktorka najnowszego numeru "Studia de Cultura" na temat polskich studiów o niepełnosprawności. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia dotyczące studiów o niepełnosprawności.

Wydarzenie w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę