Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
reklama
reklama

Numer 14 / Ida Kamińska: jak brzmię? | Nowe Słuchowiska II

Numer 14 / Ida Kamińska: jak brzmię? | Nowe Słuchowiska II

reklama
data Data: 08 grudnia 2018, sobota

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
W ostatnich latach teatr dźwięku przeżywa spektakularny rozkwit. Dzięki realizowanemu w Instytucie Teatralnym projektowi "Nowe Słuchowiska" w zeszłym sezonie powstało sześć słuchowisk zrealizowanych przez młodych artystów, m.in.Wojciecha Blecharza, Magdalenę Szpecht, Małgorzatę Wdowik, Ludomira Franczaka czy Michała Turowskiego.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji "Nowych Słuchowisk" przygotowaliśmy kolejną odsłonę cyklu, tym razem poświęconą wzajemnym wpływom teatru polskiego i żydowskiego w Warszawie. W 2018 roku dwie rocznice symbolicznie wyznaczają ramy czasowe tej relacji: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 75. rocznica wybuchu i upadku powstania w getcie warszawskim.

Przez 25 lat w Warszawie działało bez mała 400 zespołów teatralnych z czego blisko 100 grających w jidysz. Te dwa światy czasem się uzupełniały, często wzajemnie inspirowały, ale też konkurowały ze sobą bądź bywały dla siebie obojętne. Naszym projektem chcemy symbolicznie przywrócić współistnienie dwóch tradycji w ramach naszej kultury.

Kuratorem projektu jest Michal Januszaniec


8 grudnia, godz. 18:00-20:00

"Numer 14"
na podstawie Marceliny Grabowskiej
reżyseria Kalwat Katarzyna
muzyka: Bartosz Dziadosz,
dramaturgia: Marta Sokołowska
występuja: Jaśmina Polak, Lech Łotocki, Jacek Beler Fanpage, Sebastian Pawlak

Studium zniewolenia młodej dziewczyny żyjącej w pierwszej połowie XX wieku, która skazana za zabicie swojego dziecka odbywa karę pozbawienia wolności. Sztuka została wystawiona w Wilnie w 1934, grana również w Warszawie i Krakowie, była z racji podejmowanej problematyki promowana przez Boya-Żeleńskiego. Z powodów cenzury została zdjęta z afisza krakowskiego teatru. Dotychczas niepublikowana, ukazała się niedawno w antologii dramatów Rodzaju żeńskiego pod redakcją Agaty Chałupnik i Agaty Łukszy (2018).
W adaptacji współczesnej, zawierającej monologi Marty Sokołowskiej i improwizację Jaśminy Polak, "Numer 14" staje się próbą oddania głosu bohaterce i odszukania jej imienia. Przełamanie milczenia i anonimowości postaci, która funkcjonuje jako numer więzienny, jest nie tylko gestem emancypacyjnym, ale przede wszystkim zapisem wewnętrznej podróży.

"Ida Kamińska: jak brzmię?"
reżyseria: Jędrzej Piaskowski,
muzyka: Jan Tomza-Osiecki,
dramaturgia: Hubert Sulima
występuje: Sebastian Pawlak

Na ile figura wybitnej artystki, postaci głęboko wrośniętej w polską kulturę, diwy oszalałej na punkcie teatru i siebie samej może być komentarzem do naszej współczesności? Czym jest dzisiaj medium teatru i radia?
Ida Kamińska powraca w brawurowym słuchowisku swojego autorstwa. Przy współpracy młodych artystów zaprezentuje radiowy program powstały z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 90. rocznicy nadania w Polsce pierwszego słuchowiska radiowego.
Kamińska pod sam koniec II wojny światowej przez kilka lat występowała w jednej z moskiewskich rozgłośni radiowych, prowadząc audycje emitowane także na tereny okupowanej Polski. "Ida Kamińska: jak brzmię?" jest próbą luźnej, fantastycznej i groteskowej rekonstrukcji jednej z tych audycji. Artystka nadając wyobrażeniową, metafizyczną audycję łączy się z ojczyzną, z której musiała uciekać. Radio staje się medium ostatniej szansy.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Wstęp wolny
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
dodaj swoje wydarzenie


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site