Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż: Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu. Wystawa zbiorowa

Wernisaż: Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu. Wystawa zbiorowa
📅 Data: środa, 13 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, GALERIA TEST, ul. Marszałkowska 34/50 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu. Wystawa zbiorowa

Wernisaż:13 sierpnia, godz. 19.00
14 sierpnia – 25 września

wstęp wolny

6 kwietnia 2014 roku minęła 100. rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego. W związku z tym, na terenie Województwa Mazowieckiego, Powiaty: Żyrardowski i Grodziski oraz Gmina Radziejowice ogłosiły rok 2014 rokiem Chełmońskiego.
Józef Chełmoński pozostaje od lat artystą najbardziej znanym i najwyżej cenionym w zbiorowej świadomości Polaków, obok Jana Matejki i Artura Grottgera. Jego wizje wsi polskiej i jej mieszkańców, przyrównywane do epickich obrazów z kart Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, są uznawane za kwintesencję polskości w malarstwie XIX i początku XX wieku. Wieloletnie pobyty w głównych ośrodkach artystycznych ówczesnej Europy (Monachium, Paryż) pozwoliły Chełmońskiemu na zaistnienie w Europie. Jednak głównym przedmiotem jego fascynacji pozostały Mazowsze i Ukraina.

Setna rocznica śmierci Malarza stała się okazją do wyrażenia uznania dla jego twórczości przez trzy pokolenia artystów współczesnych, którzy, zachowując swój odrębny, indywidualny znak, kontynuują polską tradycję kulturową łączenia myśli teraźniejszej z przeszłością, tym samym wzbogacają tradycję myśli i idei obecnych w sztuce polskiej, a rozpoznawalnych w muzeach i galeriach, i wnoszących wkład w dziedzictwo Europy.
Zaproszeni do projektu twórcy reprezentują trzy pokolenia, począwszy od nestorów, jak Stefan Gierowski, Tadeusz Dominik (zmarł 20 maja 2014 r.), Adam Styka i Adam Myjak, poprzez najliczniej reprezentowane grono malarzy tzw. średniego pokolenia, jak: Dorota Grynczel, Joanna Gołaszewska, Anna Trochim, Wojciech Cieśniewski, Błażej Ostoja Lniski, Jarosław Modzelewski, Łukasz Majcherowicz, Sylwester Piędziejewski, Andrzej Podkański, Czesław Radzki, Andrzej Rysiński, Krzysztof Wachowiak, Apoloniusz Węgłowski, Artur Winiarski, aż do artystów młodych (5-7 lat po dyplomie), jak Marcin Bogusławski, Michał Borys czy Maciej Czyżewski. Wybór artystów nie jest przypadkowy – po wielu konsultacjach ukonstytuowało się grono osób, dla których Józef Chełmoński jest inspiracją w ich twórczej działalności.
Wystawie będzie towarzyszył album wydany w nakładzie 1500 sztuk (format 29x26 cm, ok. 180 stron, twarde okładki, tłumaczony na język angielski). Publikacja zawierać będzie reprodukcje prac Józefa Chełmońskiego, reprodukcje prac 21. artystów biorących udział w projekcie oraz tekst popularnonaukowy znanego krytyka sztuki Zbigniewa Taranienko.
Ważnym partnerem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, który udostępnił wszelkie, będące w jego dyspozycji, materiały związane ze słynnym malarzem.
Po zakończeniu wystawy w Galerii Test trafi ona m.in. do Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Koordynator/kontakt: Apoloniusz Węgłowski, tel. 22 622 66 83, e-mail: test@mik.waw.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę