Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debaty wokół niepodległości | Pamięć zbiorowa

Debaty wokół niepodległości | Pamięć zbiorowa
📅 Data: niedziela, 20 stycznia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Uczestnicy debaty poszukają odpowiedzi na pytania o genezę odzyskania przez Polskę państwowości. Czy wydarzenia 1905 roku odnowiły ducha niepodległości Polaków i były zapowiedzią wydarzeń 1918 roku? W jakim stopniu odzyskanie państwowości po Wielkiej Wojnie nasz kraj zawdzięczał własnym siłom, a w jakim sytuacji geopolitycznej i wsparciu obcych mocarstw? Czy podziały społeczne i polityczne w ówczesnej Polsce różniły się od europejskich i jaki był ich wpływ na kształt państwa? Czy zabójstwo Narutowicza położyło kres marzeniom o demokratycznej, sprawiedliwej i wielonarodowej Polsce? I wreszcie: jaką lekcję wyciągnęliśmy z polskiej drogi do niepodległości?

niedziela 20 stycznia 2019 | godz. 18.30
Pamięć zbiorowa: 1905, Wielka Wojna, zabójstwo Narutowicza | debata prowadzona przez dziennik Gazeta Wyborcza
Moderator: Dorota Wysocka-Schnepf
Paneliści: Adam Michnik | Maciej Górny | Roman Giertych

📍 Hol Główny
🎫 wstęp wolny
❗️liczba miejsc ograniczona

👤 Dorota Wysocka-Schnepf – dziennikarka radiowa i telewizyjna, od października 2016 pracuje w dziale wideo i multimediów „Gazety Wyborczej”.

👤 Adam Michnik – publicysta, eseista, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. W latach 1968–1989 jeden z głównych działaczy opozycji antykomunistycznej.

👤 Maciej Górny – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX–XX wieku w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się historią historiografii i dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, badaniem stereotypów oraz stosunkami polsko-niemieckimi od XIX do XXI wieku. Od 2015 redaktor naczelny „Acta Poloniae Historica”.

👤 Roman Giertych – polityk i prawnik, adwokat. W latach 2001–2007 poseł na Sejm IV i V kadencji, w latach 2006–2007 wiceprezes Rady Ministrów i minister edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, były prezes Ligi Polskich Rodzin i Młodzieży Wszechpolskiej.

Muzeum Narodowe w Warszawie z okazji trwania wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” staje się przestrzenią celebrowania stulecia odzyskania niepodległości.
Raz w miesiącu wspólnie z historykami, publicystami i dziennikarzami związanymi z Tygodnik Lisickiego oraz dziennikami Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita Muzeum zaprasza do rozmów wokół niepodległości.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧