Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Szczurołap” i „Ostatni dzwonek” | Kino 89+

„Szczurołap” i „Ostatni dzwonek” | Kino 89+
📅 Data: wtorek, 12 lutego 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. FINA, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zobacz dwa filmy opowiadające o czasach tuż przed przełomem 1989 roku. Projekcjom będzie towarzyszyć spotkanie z Tadeuszem Lubelskim i Iwoną Kurz.

📍 PROGRAM

Przed projekcją filmów zapraszamy na spotkanie z prof. Iwoną Kurz i prof. Tadeuszem Lubelskim, które poprowadzą kuratorzy cyklu Kaja Klimek i Tomek Kolankiewicz.

🎥 Szczurołap, reż. Andrzej Czarnecki, 1986, 20 minut

W głośnym i obsypanym nagrodami dokumencie tytułowy bohater przybliża metody swojej pracy podczas wykonywania zlecenia wytępienia szczurów z zakładów mięsnych. Choć inteligencja zwierząt wzbudza jego podziw i sympatię, pozostaje dla nich bezwzględny. Film był w swoim czasie odczytywany jako metafora systematycznego inwigilowania opozycyjnego podziemia przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

🎥 Ostatni dzwonek, reż. Magdalena Łazarkiewicz, 1989, 107 minut

Pełnometrażowy debiut fabularny Magdaleny Łazarkiewicz, w którym reżyserka pokazała życie prowincjonalnej szkoły średniej będącej areną walki młodych ze starymi. Film jest pochwałą młodości i bezkompromisowości – nawet, jeżeli jej cena jest wysoka. Do „trudnej” klasy IV a dołącza Krzysztof Buk (Zbigniew Suszyński), wyrzucony z poprzedniej szkoły za kolportaż ulotek, i szybko zdobywa zaufanie kolegów. Z pomocą młodej wychowawczyni (Agnieszka Kowalska) maturzyści chcą przygotować spektakl teatralny oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych i zaprezentować go na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku. Szkoła wszelkimi sposobami stara się udaremnić tę realizację.

📍 O CYKLU
W rozpisanym na cały rok cyklu przyjrzymy się Polsce po 1989 roku. Przez pryzmat rodzimej kinematografii chcemy zobaczyć, jak zmieniał się nasz kraj i codzienne życie. Filmy połączyliśmy w tematyczne bloki: od nadchodzącego kapitalizmu, wykluczenia i gentryfikacji, po pokolenie X, fenomen disco polo czy rozterki emigracyjne. Program uzupełnią projekcje najgłośniejszych, kultowych filmów gatunkowych. Cykl 28 spotkań uzupełniony zostanie przez rozmowy z twórcami oraz badaczami.

📍 WSTĘP
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie drugiego filmu lub spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧