Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Przemiany 2014 - program 6 września

Festiwal Przemiany 2014 - program 6 września
📅 Data: sobota, 06 września 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Nauki Kopernik (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Festiwal Przemiany – edycja 2014

Czy korporacje wykradają twoją prywatność, czy oddajesz ją sam? Za co jesteś gotów przehandlować wiedzę o sobie: za wygodę, poczucie bezpieczeństwa, darmowe aplikacje, akceptację społeczną, aplauz wirtualnych przyjaciół? Ile jesteś skłonny poświęcić, by zachować anonimowość?

Zastanówmy się, czy warto bronić prywatności, czy jest ona tylko reliktem przeszłości, na który nie ma miejsca w cyfrowym świecie. Podyskutujmy, jak wiele znaczy dla nas anonimowość, co w niej cenimy, co obawiamy się stracić, udostępniając dane. W końcu: czy coś się stanie, jeśli ujawnisz swoją grupę krwi, albo kiedy wszyscy dowiedzą się, co jadłeś wczoraj na obiad? Sprawdźmy, jak wiele inni wiedzą o nas i jak wiele z tej wiedzy krąży w cyfrowych chmurach, które nigdy niczego nie wymazują z pamięci. Spotkajmy ludzi, którzy doskonalą sztukę znikania z sieci i ukrywania się przed wyszukiwarką.

Zapraszamy na wystawy, akcje społeczne, filmy, warsztaty i dyskusje podczas czwartej edycji Festiwalu Przemiany organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w dniach 4-7 września br.

Rejestracja na wydarzenia - od 22 sierpnia 2014r. na stronie: link


Program na 6 września:

Wykłady i spotkania:

Nic do ukrycia – rewizja
godz. 17.00–18.30
Centrum Nauki Kopernik, parter
Wstęp wolny
Na czym polega prywatność i jaki sens ma jej ochrona? Czy faktycznie „nie mamy nic do ukrycia”? Marek Tuszyński omówi chroniące prywatność modele zachowań w internecie. Wykład uzupełniają praktyczne przykłady i osobiste historie.
Marek Tuszyński - Współfundator Tactical Tech oraz Tactial Studios. Pracuje nad dokumentem Exposing the Invisible.

Życie w czasie ciągłej wojny informacji
godz. 18.30-19.30
Centrum Nauki Kopernik, parter
Wstęp wolny
Po aferze Snowdena relacje międzynarodowe pogorszyły się, a zaufanie do demokratycznie wybranych rządów dramatycznie spadło. Sposobem na odzyskanie wiarygodności jest rezygnacja z kontrowersyjnych narzędzi wywiadu wojskowego. Jak możemy kontrolować techniki stosowane przez służby specjalne? Jakie działania podejmować, by ograniczyć inwigilację prowadzoną przez państwo?
Smari McCarthy - Członek zarządu International Modern Media Institute, współzałożyciel Icelandic Digital Freedom Society. Członek założyciel Islandzkiej Partii Piratów. Rzecznik Icelandic Modern Media Initiative.


Warsztaty:

Podstawy ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci
godz. 11.00-15.00
Centrum Nauki Kopernik, piętro 1
Wstęp wolny, obowiązkowa rejestracja
Warsztat demaskujący najczęstsze metody śledzenia ruchów poszczególnych osób w sieci i pokazujący, jak je obchodzić oraz blokować.
Prowadzenie: Kamil Śliwowski, Michał "czesiek" Czyżewski

Kto ma kontrolę nad naszymi danymi?
godz. 12.00-14.00
Centrum Nauki Kopernik, kawiarnia, piętro 1
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona
Internet powstał jako zdecentralizowana sieć, ale stał się komercyjną platformą, w której główną rolę odgrywają pośrednicy i dostawcy usług. Jak infrastruktura technologiczna sieci wpływa na ideę prywatności, nasze zachowania i bezpieczeństwo?
Prowadzenie: Michał „rysiek" Woźniak, Hackerspace Warszawa


Projekty wystawiennicze:

Muzeum Społeczne - Wystawa
04-07.09.2014
Centrum Nauki Kopernik, piętro 1
Wstęp wolny
Nie żyjemy samotnie. Wokół nas są ludzie, z którymi dzielimy przestrzeń. Razem tworzymy wspólnotę, która ma szansę rozwijać się i dawać jej członkom poczucie bezpieczeństwa, swojskości, tożsamości lokalnej. Jednak aby te wartości mogły się realizować, ludzie muszą się na siebie otworzyć, dać sobie coś nawzajem, podzielić się czymś. Tak rodzi się życzliwość i wzajemna tolerancja.
Do dzielenia się z innymi swoją prywatnością zachęca twórca Muzeum Społecznego Krzysztof Żwirblis. Przez kilkanaście dni Autor będzie poznawał Powiśle oraz jego mieszkańców. Będzie ich namawiał do udziału w filmie dokumentalnym, którego tematem są ich małe, osobiste historie, kreatywność oraz pasje nadające sens ich życiu; będzie też zachęcał do zaprezentowania osobistych przedmiotów, cennych, bo związanych z istotnymi wydarzeniami w ich życiu.
Dokument oraz kolekcja wypożyczonych przedmiotów stworzą Muzeum Społeczne.

Przechwycenie - Instalacja audiowizualna
04-07.09.2014
Centrum Nauki Kopernik, piętro 1
Wstęp wolny
Przechwycone w przestrzeni publicznej kamery przemysłowe skierowane zostaną na festiwalową publiczność. Obrazy zazwyczaj niewidoczne dla zwykłego odbiorcy będą udostępnione na dużym ekranie, a podglądający samych siebie widzowie przejmą na moment rolę obserwującego.
Roch Forowicz w swojej praktyce artystycznej interesuje się problemem miejskiej inwigilacji – nieustającej obserwacji przez systemy monitoringu i przetwarzania danych. Jego działalność jest radykalna, często określana mianem nielegalnych „hacktywistycznych” interwencji, opierających się na przechwyceniu i wykorzystywaniu urządzeń służących inwigilacji wbrew woli ich twórców.


Wydarzenia muzyczne:

Silent Disco
godz. 21.00–24.00
Taras Centrum Nauki Kopernik, piętro 1
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona
Każdy uczestnik Silent Disco ma parę bezprzewodowych słuchawek, dzięki którym słucha muzyki płynącej z wybranego kanału - z kilku dostępnych; w każdej chwili może przełączyć się na inny. Umożliwia to zarazem kolektywny, jak i bardzo intymny odbiór granej na żywo muzyki.​ Obserwatorzy nie mający słuchawek nie słyszą muzyki; wydaje im się, że uczestnicy bawią się w ciszy.
Na kameralnej scenie w Centrum Nauki Kopernik zaprezentuje się: Souvenir de Tanger - Warszawski producent muzyczny, który w swoich utworach opowiada o kulturze arabskiej dźwiękami zachodniej muzyki klubowej.


Dokumenty interaktywne:

Opowiedz to sam - Wystawa interaktywnych form opowiadania
04-07.09.2014
Centrum Nauki Kopernik, piętro 1
Wstęp wolny
Dokumenty interaktywne to projekty pozwalające widzowi na jego własny, prywatny seans filmowy. Odbiorca wybiera bohaterów, których losy chce śledzić albo decyduje o kolejności fragmentów opowiadania.
Prezentowane i-doki zapraszają widza w wirtualną podróży po mieszkaniach w kilku miejscach świata i wejścia na chwilę w skórę niedźwiedzicy grizzly; pokazują świat, który dawno temu odszedł i współczesną mozaikę miliarda profili na Facebooku, w końcu pozwalają przekonać się, czy światu grozi cyfrowa wojna.
Prezentowane w CNK dokumenty interaktywne:
Netwars / out of CTRL
Out my window
Bear 71
The Faces of Facebook
Dream Homes Property Consultants


Lunapark prywatności - Akcja teatralna
godz. 17.30–24.00
Centrum Nauki Kopernik, parking zewnętrzny
Wstęp wolny, obowiązkowa rejestracja
Jak widzimy prywatność w przyszłości? W Lunaparku Prywatności artyści przedstawiają futurologiczną wizję świata.
Rzeczywistość, w której to, co intymne staje się towarem na sprzedaż, a zdarzenia osobiste są trudno dostępne lub reglamentowane. Widzowie akcji teatralnej zaproszeni do publicznego dzielenia się swoim życiem i najskrytszymi myślami, otrzymują w zamian… prywatność kogoś innego.
Reżyserzy akcji: Igor Gorzkowski, Waldemar Raźniak, Radek Rychcik, Anna Smolar, Michał Walczak
Reżyserzy instalacji: Grupa Supermarket - Redbad Klijnstra i Jakub Kamieński
DJ: Michał Dąbrowski / Teresa i Tygrysy
Scenografia: Natalia Buczkowska, Magda Dąbrowska, Matylda Sałajewska, Anna Wójcik
Koordynacja produkcji: Stowarzyszenie Artanimacje, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
Organizator i współpraca producencka: Centrum Nauki Kopernik


Kino Przemian:

Sieć
21.00-23.00
reż. Lutz Dammbeck, Niemcy 2004, 120’
Genialny matematyk najpierw wyprowadził się do lasu, a potem został terrorystą, nękającym amerykańską elitę intelektualną. Co łączy słynnego Unabombera z powstaniem połączonych w sieć maszyn, których struktura opiera się na matematyce, logice i kodzie binarnym?

Znalezione – nie kradzione
11.00-15.00
Czas trwania: 48 min., filmy wyświetlane w pętli
Nie trzeba internetu, żeby fragmenty naszej prywatności wystawione zostały na pastwę innych.
- Peter is Dead, reż. Clemens Wilhelm, Niemcy 2012, 15’
- Grave goods, reż. Leslie Tai, USA 2010, 12’
- Mój włamywacz i ja, reż. Kaweh Modiri, Holandia 2010, 16’

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧