Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nie tylko Macierewicz. Spotkanie z Tomaszem Piątkiem

Nie tylko Macierewicz. Spotkanie z Tomaszem Piątkiem
📅 Data: wtorek, 12 lutego 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kawiarnia Księgarnia Radio Telewizja, Andersa 29 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomasz Piątek pt. Nie tylko Macierewicz. Niepokojące związki PiS. Prowadzenie Marcin Wojciechowski.

O autorze:

Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 r. do września 2013 r. pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. W latach 2007–2012 mieszkał w Łodzi. Pracował również w reklamie. W lutym 2012 r. podjął pracę w agencji Brasil jako copywriter.

Jego debiutem książkowym była powieść „Heroina”, oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą „Książka Lata 2002” przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś Piątek nominowany był do Paszportu „Polityki”.

Drugą książką Piątka była powieść kryminalna „Kilka nocy poza domem”, zaś w 2003 r. rozpoczął trylogię fantasy „Ukochani poddani cesarza”. Antythriller „Bagno” został nominowany do nagrody „Wielki Kaliber” dla najlepszych powieści kryminalnych. „Heroina” została wydana po rosyjsku (w Rosji i na Ukrainie) oraz serbsku, „Kilka nocy poza domem” – po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), „Bagno” i „Przypadek Justyny” – po włosku.

W 2009 r. za powieść „Pałac Ostrogskich” (2008) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2011 r. otrzymał nominację do nagrody Paszport „Polityki” za powieść „Wąż w kaplicy” (2010).

Książka Tomasza Piątka pt. „Macierewicz i jego tajemnice”, wydana w 2017 r., w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w ilości 100 tysięcy egzemplarzy. Piątek opisał w niej powiązania ministra Antoniego Macierewicza z osobami, które — co znalazło odbicie w dokumentach — miały styczność z rosyjskim wywiadem.

W odpowiedzi na tę publikację Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając Piątkowi przemoc i groźby wobec funkcjonariusza państwowego. Tydzień później przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Reporterzy bez Granic, International Press Institute, Freedom House i Global Editors Network w liście do ministra nazwali to działanie elementem kampanii dławienia wolności wypowiedzi w Polsce.

W listopadzie 2017 r. Piątek otrzymał Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde.

9 stycznia 2018 r. Antoniego Macierewicza odwołano ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej. W lutym 2018 r. książka Piątka zdobyła statuetkę „Besteller Empiku 2017”.

W czerwcu 2018 r. Fundacja Mediów Sparkasse Leipzig zdecydowała o przyznaniu Tomaszowi Piątkowi nagrody za Wolność i Przyszłość Mediów. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. W uzasadnieniu napisano: „Tomasz Piątek w swoim dziennikarstwie śledczym nie pozwala się zastraszyć”.

O książce

"Macierewicz. Jak to się stało": Tysiące godzin w IPN, Bibliotece Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Dziesiątki rozmów ze świadkami historii. Ponad 400 dni spędzonych nad starymi dokumentami, pisanymi niejednym alfabetem. Tomasz Piątek kontynuuje swoje śledztwo. Szuka odpowiedzi na pytanie: jak to się stało? Skąd na polskiej scenie politycznej i w gabinetach ministerialnych wziął się Antoni Macierewicz?

To, co Piątek odkrywa, zaskoczy nawet tych, którzy przeczytali książkę „Macierewicz i jego tajemnice”. Jak się okazuje, w komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa działała grupa wybitnie inteligentnych i bezwzględnych funkcjonariuszy ściśle związanych z Moskwą. Ich specjalnością było rozbijanie opozycji i tworzenie posłusznej łże-prawicy na komunistycznej smyczy. Otaczali szczególną opieką niektórych młodych buntowników.

Czy liczne koincydencje, które łączą byłego ministra obrony z ludźmi Kremla, powstały ot tak? Czy są wynikiem przypadku? Nie zrozumiemy dzisiejszej działalności Macierewicza, jej istoty i przyczyn, jeśli nie sięgniemy do przeszłości. To właśnie zrobił Tomasz Piątek, który przedstawia swoje ustalenia w nowej książce „Macierewicz. Jak to się stało”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę