Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Wystawa Prace na Papierze: Sztuka Współczesna

Wystawa Prace na Papierze: Sztuka Współczesna

reklama
data Data: 21 lutego 2019, czwartek

godzina Godzina rozpoczęcia: 19:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Aukcyjny DESA Unicum (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, czy Tate Modern w Londynie. Wszędzie tam możemy oglądać prace Magdaleny Abakanowicz. Coraz bardziej popularne na świecie, coraz droższe i przez to coraz mniej dostępne. Rzeźby artystki osiągają ceny powyżej 1 miliona złotych. Jej prace na papierze są jeszcze mniej znane, ale równie ciekawe. Będzie można je odkrywać na wystawie Prace na Papierze: Sztuka Współczesna (od 11 lutego) w DESA Unicum.

Przez światowych krytyków zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku. Abakanowicz zdobyła rozgłos już na początku swojej twórczości, w latach 60., tworząc serię słynnych abakanów, które ujawniły nowatorskie podejście do tkaniny i zmieniły bieg rozwoju współczesnej rzeźby. W ubiegłym roku w DESA Unicum odbyła się wystawa i aukcja poświęcona wyłącznie twórczości Abakanowicz. Obrót na aukcji wyniósł ponad 4,5 miliony złotych. Na najbliższej licytacji pojawią się dwie prace na papierze wykonane przez artystkę – „Patrzący” i praca bez tytułu z 1981 roku. Rysunki stanowiły bardzo ważną część jej dorobku artystycznego. Nierzadko to właśnie na papierze artystka testowała nowe pomysły oraz konkretne projekty. Prace te często były bezpośrednim efektem działalności rzeźbiarskiej.

Z kolei innym artystom często brakowało możliwości i środków na to, aby pracować na płótnie. Szczególnie wpłynął na to czas wojny i okupacji. Tak było w przypadku m.in. Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy. Zrealizowane przez niego prace na papierze pozwalają spojrzeć na Strzemińskiego jako artystę wszechstronnego, który do perfekcji opanował ekspresję małoformatową. Szczególnie trudnym okresem w życiu artysty i jego żony, Katarzyny Kobro, była ucieczka na Kresy. W latach 1939 - 1940 rodzina mieszkała w Wilejce na Białorusi, w prymitywnej, niewielkich rozmiarów izdebce. Prawdopodobnie w tym pokoiku powstała praca, którą będzie można oglądać na wystawie, a także wylicytować podczas najbliższej aukcji. Dzieło było pokazywane na ekspozycji „Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński” w warszawskiej Zachęcie. Od października do stycznia tego roku twórczości czołowych awangardzistów poświęcona była również wystawa w prestiżowym Centrum Pompidou w Paryżu.

Na aukcji Prace na Papierze: Sztuka Współczesna zaprezentowane zostaną prawdziwe unikaty. Wśród absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej pojawią się prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Ryszarda Winiarskiego, Erny Rosenstein czy Tadeusza Kantora.

Wystawa Prace na Papierze: Sztuka Współczesna: 11-21 lutego 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Współczesna: 21 lutego 2019, godz 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są tutaj: link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenieSprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
check the English version of our site